Na zdjęciu Anna Mierzyńska rozmawiająca z uczestniczkami spotkania

Rozszyfrować dezinformację – spotkanie z ekspertką Anną Mierzyńską

W czwartek 30 listopada Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie gościła Annę Mierzyńską, a spotkanie dotyczyło fake newsów w mediach i internecie.

Autorka książki „Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie” podpowiadała,  jak bronić się przed fałszywymi informacjami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Anna Mierzyńska na co dzień jest analityczką mediów, specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce i  manipulacji. Podczas kampanii wyborczej 2023 realizowała międzynarodowy projekt monitoringowy The Polish Watch, razem z think tankami Atlantic Council DFR Lab i Allianze4Europe. Jest również inicjatorką projektu „Przeciwdziałanie dezinformacji w Polsce – rekomendacje systemowe”, realizowanego  w 2023 roku przez Fundację Forum Bezpieczeństwa.

Celem spotkania było zwiększenie świadomości uczestników na temat fake newsów, którym prowadząca zaprezentowała przykłady nieprawdziwych informacji, umieszczonych na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych. Podczas analizy konkretnych przypadków wskazywała jednocześnie – jak można rozpoznać nieprawdziwe informacje czy manipulacyjne narracje. (M.W.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego