Jak być samowystarczalnym w domu – rozmowa z Joanną Włodarską

Promotorka życia w zgodzie z naturą, podzieliła się swoimi doświadczeniami i pomysłami na osiągnięcie większej niezależności od zewnętrznych źródeł.

15 września odbyło się spotkanie z Joanną Włodarską, dziennikarką i reporterką, która współpracowała m.in.: z „Muratorem”, magazynem „Kuchnia”, „M jak mieszkanie”, „Siedliskiem”, jest autorką książek „Jak zrobić ser w domu” i „Samowystarczalni w domu i ogrodzie”. Joanna Włodarka pracowała także jako szefowa kuchni. Od kilku lat prowadzi Akademię Siedliska pod Lipami, w której organizuje i prowadzi szkolenia i warsztaty serowarskie, wypieku chleba na zakwasie, zielarsko-kosmetyczne, zielarsko-kulinarne i inne.

Na spotkaniu opowiedziała o swojej drodze do założenia Akademii Siedliska pod Lipami. W swoim ogrodzie nie używa żadnych chemicznych środków ochrony roślin. Przekonywała, że nawet na balkonie można urządzić miniogród warzywny w skrzynkach i zastosować podłoże właściwe do upraw permakulturowych. Na parapetach z kolei można uprawiać zioła, pietruszkę czy pomidorki koktajlowe. Udzieliła wiele praktycznych rad m.in.: jak produkować octy owocowe, na co pomagają poszczególne zioła i jak je uprawiać, co zrobić z odpadkami kuchennymi.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (M.J.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła