Ekologiczna akcja „Drzewko za książkę”

Akcja „Drzewko za książkę” to kolejna inicjatywa pleszewskiej biblioteki z okazji obchodów 740-lecia miasta.

Sadzonki drzew, krzewów oraz roślin ozdobnych zostały pozyskane od lokalnych przedsiębiorców oraz okolicznych nadleśnictw: Nadleśnictwa Grodziec, Nadleśnictwa Jarocin, Szkółki drzew i krzewów ozdobnych Katarzyna Kulińska, Gospodarstwa ogrodniczo-szkółkarskie Różyczka, Korzeniewscy Ogrody, Duże drzewa p. Gramczewscy, Szkółki drzew i krzewów ozdobnych p. Kuczyńscy.

Aby otrzymać sadzonkę, trzeba było po prostu skorzystać ze swojej karty czytelnika i wypożyczyć książkę. Oczywiście, zapisywaliśmy także nowych czytelników.

Wśród sadzonek były kwiaty, trawy, mniejsze drzewka, ale także takie, które będą dumnie zdobić ogrody i działki mieszkańców przez wiele pokoleń, stanowiąc pamiątkę po obchodach 740-lecia Pleszewa.

Dodatkowo dla młodszych dzieci zorganizowano zajęcia z Martyną Frontczak z Nadleśnictwa Taczanów. Mali uczestnicy dowiedzieli się jak pracuje leśnik, jakie drzewa, krzewy i zwierzęta występują w lesie, co wolno robić w lesie, a czego robić nie wypada. Ale największą atrakcją dla najmłodszych były poroża jelenia i sarny!

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Stacja Biblioteka w dobrym klimacie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (A.C.)

Projekt “Stacja Biblioteka w dobrym klimacie”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego