Fotografia przedstawia grupę dzieci podczas zajęć animacyjnych

Jeden dzień to za mało – święto Książek dla Dzieci w Bibliotece w Pleszewie

Minęły już czasy, gdy książka dla dzieci miała tylko czegoś nauczyć lub spełnić tylko funkcję rozrywkową.

Literatura dla dzieci ciągle się rozwija. Minęły już czasy, gdy książka dla dzieci miała tylko czegoś nauczyć lub spełnić tylko funkcję rozrywkową. Obecnie coraz więcej rodziców zwraca uwagę na piękno języka i ilustracji. Rodzice coraz częściej sięgają po bajki terapeutyczne, oczekując pomocy w wyjaśnianiu trudnych kwestii. Bo książka powinna być najlepszym przyjacielem dziecka, a rolą rodzica jest towarzyszenie dziecku w jego literackiej drodze.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypomina dorosłym, jak istotna jest literatura dla dzieci. Aby ten dzień i rola książki wybrzmiała jak najlepiej, Biblioteka w Pleszewie postanowiła, by świętować Dzień Książki dla Dzieci aż 11 dni!

Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania. Dzieci chętniej i częściej sięgają po książkę autora, którego osobiście poznali. Na spotkania z naszymi Czytelnikami zaprosiliśmy więc Barbarę Supeł oraz Annę Czerwińską-Rydel

1 kwietnia pierwszoklasiści z pleszewskich szkół spotkali się z Barbarą Supeł – pisarką dla dzieci, znaną z cyklu o Jadzi i Stasiu. Podczas warsztatów literackich uczniowie wysłuchali fragmentu książki „Najlepszy przyjaciel”. Następnie mieli za zadanie narysować drabinę i po jej szczebelkach wspiąć się po piłkę, która utknęła na drzewie. Na koniec spotkania dzieci namalowały swojego najlepszego przyjaciela.

Anna Czerwińska-Rydel – autorka książek o nieprzeciętnych Polakach była naszym gościem 8 kwietnia. Pisarka opowiadała o tym, jak lubi pisać o młodości sławnych i niezwykłych Polaków. Zastanawia się wtedy, jak wydarzenia z dzieciństwa wypłynęły na ich dorosłe życie. Pisarka podkreślała, że wielcy i znani, jak Maria Skłodowska-Curie, Julian Tuwim czy Jan Heweliusz też byli dziećmi, bawili się i rozrabiali. Czwartoklasiści uczestniczący w spotkaniu, chętnie zadawali autorce pytania. Młodzież interesowały tajniki pracy pisarza, trudności w karierze pisarskiej oraz zamiłowanie pani Czerwińskiej-Rydel do zwierząt. Niemałe poruszenie wywołała informacja, że pierwszą książkę Anna Czerwińska-Rydel napisała, będąc w wieku uczestników spotkania.

W sobotę, 2 kwietnia, do biblioteki zaproszone zostały rodziny. W ramach „Rodzinnej soboty na Stacji Biblioteka” przygotowano wiele atrakcji. Mali i duzi Czytelnicy mogli sprawdzić się w rozwiązywaniu zagadek w literackim escape roomie. Zagadki ukryte były pomiędzy regałami i dotyczyły literatury dziecięcej. Na miłośników książek czekały także literackie gry planszowe oraz kreatywne zadania związane z książkami.

Korzystając z okazji, jaką jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, bibliotekę w Pleszewie odwiedziły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie oraz pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie. Dzieci nie tylko zwiedziły bibliotekę i poznały zasady wypożyczeń, ale także uczestniczyły w angażujących zajęciach. Najstarsze grupy z przedszkola, w obecności rodziców, zostały pasowane na Czytelników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.

W piątkowe popołudnie, 8 kwietnia, do biblioteki zostały zaproszone dzieci z Polski i z Ukrainy na zajęcia integracyjne. Tematem przewodnim spotkania były wielkanocne kurczaczki. Dzieci w wesołej i gwarnej atmosferze miło spędziły czas, wykonując prace plastyczne oraz czytając książki w języku polskim i ukraińskim.

Cykl spotkań w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zakończył się 11 kwietnia spotkaniem Klubu Malucha „Lokomotywa”. Najmłodsi poznali odpowiednią do wieku literaturę o tematyce wielkanocnej. Nie zabrakło także sensorycznych zabaw, które są niezwykle istotne w rozwoju dzieci. Słuchanie opowieści, wyklejanie plasteliną czy dekorowanie pisanki materiałami o różnych fakturach rozwija małe rączki i angażuje wszystkie zmysły dziecka.

Z aktywności zaproponowanych przez Bibliotekę w Pleszewie z okazji Święta Książek dla Dzieci, skorzystały 364 osoby. Były to dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele. Biblioteka w Pleszewie zawsze będzie towarzyszyć Czytelnikom i odpowiadać na ich potrzeby – zgodnie z naszym mottem „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie”. (P.M.)