Nocne śledztwo w bibliotece dobiegło końca

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, w której Biblioteka w Pleszewie bierze udział już od kilku lat.

Hasło tegorocznej pleszewskiej Nocy Bibliotek – „To (śledztwo) musi się powieść”, nawiązywało do chętnie czytelnych przez dzieci i młodzież powieści detektywistycznych.

W nocy z 8 na 9 października Biblioteka w Pleszewie zmieniła się nie do poznania. Sala klubowa została zamieniona w gabinet Sherlocka Holmesa. Słynny detektyw miał do rozwiązania sprawę kradzieży. Z  powodu natłoku obowiązków przekazał śledztwo młodzieży uczestniczącej w Nocy Bibliotek.

W swoim gabinecie zostawił młodym detektywom poszlaki, ukryte wiadomości i zagadki, które trzeba było znaleźć i rozwiązać, by wskazać złodzieja. Dwóm grupom udało się odkryć sprawcę kradzieży w ciągu zaledwie 19 minut!

(PS. Escape room nadal jest dostępny dla wszystkich czytelników w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy do zabawy).

Sala Zabaw na jedną noc zamieniła się w miejsce integracji, odpoczynku oraz projekcji filmu związanego z tematem nocy. W holu rozegrano turniej gry planszowej „Mały detektyw”. Jak się okazało, pytania wcale nie były aż tak banalnie proste, a nuta rywalizacji sprawiła, że zabawa była jeszcze przyjemniejsza.

Chętni mogli także zagrać w grę online „To się musi powieść” przygotowaną przez organizatorów ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. A dla tych, którym zagadek detektywistycznych było jeszcze mało, czekały zadania prosto z ulic Valleby.

Podczas nocy nie zabrakło także lektury książek detektywistycznych oraz komiksów, rozmów i nocnego podjadania zdrowych (i nie tylko) przekąsek w Nocnej Kawiarence.

Noc Bibliotek została zorganizowana w ramach projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (P.M.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego