Rozmowy z Michałem Rusinkiem o języku polskim

Język polski jest fascynujący i różnorodny i, podobno, jest jednym z najtrudniejszych języków do nauki. Czy tak jest naprawdę?

30 września młodzież spotkała się w Bibliotece w Pleszewie z Michałem Rusinkiem – literaturoznawcą, pisarzem i tłumaczem.

Tematem spotkania był język polski i jego różnorodność. Każdy region ma własne określenia i stylistykę. Jako popularny przykład Michał Rusinek przywołał wyrażenie „Na pole”, gdzie w Krakowie że wychodzi się „na dwór”.

W Wielkopolsce  używamy określenia „bana” na pociąg, a tego słowa nie znają mieszkańcy innych regionów.

Michał Rusinek mówił także o etymologii wyrazów, zapożyczeniach i słowotwórstwie.

Z językiem nierozerwalnie związana jest literatura. Dlatego też młodzież rozmawiała z naszym gościem o różnicach pomiędzy wierszem a opowiadaniem, a także wspólnie z pisarzem napisała straszną historię!

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (P.M.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego