Festiwal „Pociąg do nauki”

Za nami trzecia edycja wakacyjnego festiwalu nauki, który tradycyjnie przyciągnął do biblioteki rzesze młodych ludzi.

Festiwal „Pociąg do nauki” na dobre wpisał się do letniej oferty biblioteki, a tegoroczna edycja odbyła się 8 i 9 lipca. Głównym celem festiwalu jest udowodnienie młodym czytelnikom, że nauka może być fantastyczną zabawą, a nowe technologie otwierają drzwi do aktywnego i konstruktywnego spędzania czasu.

Pierwszy dzień upłynął uczestnikom na ciekawych zajęciach warsztatowych dostosowanych do ich wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w mobilnym planetarium, gdzie odkrywali tajniki kosmosu, podziwiając m.in. wybrane konstelacje. Na kolejnych zajęciach młodzież zostałą programistami, zbudowała z klocków lego robota, zaprogramowała go, a następnie rozegrała mecz piłki nożnej robotów.

Drugiego dnia na dzieci i ich opiekunów czekały edukacyjne stoiska,  gdzie mogli poznać bliżej nowoczesne technologie. Na uczestników czekała wirtualna przygoda z okularami VR. Google VR przeniosły ich  poza mury biblioteki, do interaktywnej przygody. Młodsze dzieci świetnie się bawiły z Knoocker Box. Rzuty do celu, kierowanie pojazdem za pomocą piłeczek i łapanie balonów – to były hity najmłodszych uczestników festiwalu „Pociąg do nauki”. Stanowisko z długopisami 3D przyciągnęło zarówno dzieci jak i dorosłych. Każdy chętny mógł stworzyć ozdobę 3D według szablonu lub własnego pomysłu. Powstały piękne serca i kolorowe motyle, ale także okulary i postacie anime. Animatorki z PAIDI zaprosiły na fascynujące warsztaty chemiczne. Z największym uznaniem spotkał się wybuchający wulkan, ale pozostałe eksperymenty także wywołały radość i ekscytację uczestników festiwalu.  Sporym zainteresowaniem cieszyły się także gry w rozmiarze XXL. Dzieci mogły ułożyć jengę, która mierzyła ponad metr wysokości czy zagrać w dobble skacząc po krążkach.

Festiwal zorganizowano w ramach realizacji projektu czytelniczego „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (P.M.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła