Na zdjęciu Małgorzata Swędrowska wraz z uczestniczką spotkania

Rodzice już wiedzą, jak sprawić, by dziecko pokochało książki!

Czytanie książek jest ważne dla rozwoju dzieci, a o tym jak sprawić by chętnie same po nie sięgały mówiła Małgorzata Swędrowska.

Czytanie książek jest ważne dla rozwoju dzieci. Nie zawsze jednak mają one ochotę na słuchanie. Małgorzata Swędrowska – gość pleszewskiej biblioteki, opowiedziała jak czytać, by zarówno dziecko jak i dorosły czerpali z czytania jak najwięcej radości.

Małgorzata Swędrowska jest pedagogiem, mamą i miłośniczką książek. Stworzyła ona koncepcję czytania wrażeniowego, czyli odkrywania tekstu w kilku wymiarach.

Zatem jak czytać? Prelegentka wysnuła trochę przewrotną koncepcję, że podczas czytania należy skupić się na sobie – na swoich odczuciach i na swojej radości z czytania. Kiedy my, dorośli, oddajemy swój czas dzieciom i czerpiemy przyjemność z czytania, dzieci chętniej będą nas słuchać. Dlatego też warto czytać dzieciom te książki, które nam się podobają. Co ważne, nie wolno czytać dzieciom „w międzyczasie”, między gotowaniem a sprzątaniem. Czas czytania powinien być czasem bliskości i całkowitego zatracenia się w chwili.

Ważny jest także sposób czytania. Bo czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Dziecko nie może być biernym słuchaczem.  Powinno ono uczestniczyć w czytaniu poprzez dopowiadanie wyrazów, pokazywanie emocji, naśladowanie literackich bohaterów i czytanie ilustracji. Takie czytanie sprawia, że nie jest ono nudną czynnością, lecz przygodą pełną słów, dźwięków, ruchów, kolorów i kształtów. Małgorzata Swędrowska zdradziła nam kilka sprawdzonych zabaw z książką. Zaprosiła nas do wspólnego czytania picturebooków i wierszy pokazując w sposób praktyczny, na czym polega czytanie wrażeniowe.

Prelegentka podkreślała także, że książki są lustrem, w których dziecko może się przejrzeć – może zobaczyć emocje, sytuacje, zajrzeć w głąb siebie. Książka jest cudownym przyczynkiem do rozmowy i poznania dziecka lepiej.

Projekt “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025.

Logotypu Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury oraz Programu Rozwoju Czytelnictwa