Na zdjęciu uczestnicy spotkania z Karolem Wójcickim przez budynkiem biblioteki

Obserwacja nieba z Karolem Wójcickim

Dzień z kosmosem w ramach „Stacji Nieboskłon” zakończył się salą wypełnioną po brzegi i spotkaniem z Karolem Wójcickim.

Karol Wójcicki jest popularyzatorem nauki, astronomii oraz autorem popularnego na Facebooku bloga „Z głową w gwiazdach”. Prowadził także programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo i na przestrzeni lat współpracował z licznymi planetariami i centrami nauki w całej Polsce.

Obecnie przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie z przydomowego obserwatorium przybliża wszechświat ponad dwustu tysiącom śledzących go w sieci ludzi.

Spotkanie w pleszewskiej bibliotece rozpoczęło się wykładem właśnie o zorzy polarnej. Uczestnicy dowiedzieli się m. in. jak powstaje i gdzie można je obserwować, oglądali również wspaniałe zdjęcia zorzy, wykonane przez Karola Wójcickiego.

Z niezwykłą charyzmą opowiedział także o swoich podróżach po świecie w pogoni za tym zjawiskiem oraz innymi kosmicznymi obiektami. Popularyzator nauki chętnie odpowiadał również na liczne pytania zadane przez publikę.

Po zakończeniu wykładu wszyscy udali się na peron przed biblioteką, gdzie razem z Karolem Wójcickim próbowali obserwować księżyc i inne obiekty. Przez chwilę była widoczna na niebie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, której przelot wywołał zachwyt wśród zgromadzonej widowni.

Po spotkaniu była oczywiście okazja  na zdobycie autografu i zrobienie pamiątkowego zdjęcia z gościem. (M.W.)

 

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła