Na zdjęciu Maria Peszek rozmawiająca z Zuzanną Musielak-Rybak

Maria Peszek gościem pleszewskiej biblioteki

10 maja gościem pleszewskiej biblioteki była Maria Peszek – wokalistka, autorka tekstów i książek, performerka, aktorka filmowa, teatralna, serialowa.

Artystka opowiadała o tym, co zainspirowało ją do napisania książki oraz jak przebiegał proces jej tworzenia. Mówiła o swej wyjątkowej więzi z ojcem. Przekonywała, jak ważne w relacjach interpersonalnych są szczerość, otwartość, bezpośredniość i odwaga.

Maria Peszek mówiła także o różnicach, jakie dzielą ją i Jana oraz o podobieństwach, które ich łączą. Podkreślała, jak bardzo apodyktyczni, wymagający, niecierpliwi potrafią być w stosunku do ludzi, z którymi tworzą sztukę.

Artystka wskazywała na ekstremalną wrażliwość, którą się odznacza i na to, w jaki sposób rzutuje ona na wszelkie procesy twórcze. Podczas spotkania tematy  poważne przeplatały się z nieco lżejszymi, co – jak wielokrotnie akcentowała autorka – jest procesem naturalnym i stanowi doskonałe odzwierciedlenie rzeczywistości, w której patos miesza się ze sprawami prozaicznymi. Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek. (A.M.)