Maluchy twórcami książek o zwierzątkach i figurach geometrycznych

Dzieci łatwiej pokochają książki wówczas, kiedy będą mogły ich doświadczyć wszystkimi zmysłami. Dlatego maluchy wraz z rodzicami zostały zaproszone na warsztaty tworzenia książek sensorycznych.

Podczas warsztatów w Bibliotece w Pleszewie dzieci wykonały książeczki o zwierzątkach i figurach geometrycznych, wykorzystując różnorodne materiały: bibułę, watę, patyczki, folię, sznurek, wstążki, plastelinę itp. Maluchy wybierały materiały kierując się dotykiem oraz fakturą. W ten sposób powstały szeleszczące słonie z folii, kwadraty z wypukłych patyczków, kotki z mięciutkiej waty czy rybki z szorstkimi łuskami z cekinów. Każda ilustracja na kolejnej stronie  wykorzystywała inny materiał.

Przy okazji tworzenia książek, dzieci ćwiczyły małą motorykę. Klejenie, wdzieranie i wycinanie są świetnymi ćwiczeniami dla małych rączek.

Każde dziecko wykonało własną, niepowtarzalną książeczkę sensoryczną i zabrało ją do domu.

Książki sensoryczne skupiają się na zmyśle dotyku, zachęcając dziecko do poznawania nowych faktur i materiałów. Taka książka jest dla dziecka interesująca, a dodatkowo wspiera integrację sensoryczną najmłodszych.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach Stacji Aktywnych Rodziców i projektu „Stacja Biblioteka – Początek Literackiej Podróży” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (P.M.)

Projekt “Stacja Biblioteka – początek literackiej podróży”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego