Na zdjęciu kobieta wybierająca kwiaty przy stoisku z plantcrossingiem

Ekologiczny festyn biblioteczny

"Bądź Eko i działaj z biblioteką" - pod takim tytułem w niedzielne popołudnie odbyła się rodzinna, plenerowa impreza.

19 czerwca w pleszewskiej bibliotece oraz przylegającym do niej parkingu zorganizowany został Ekologiczny Festyn Biblioteczny.

Najmłodsze dzieci zaproszone zostały na spektakl pt. „Pchła Krętaczka” w wykonaniu aktorów z teatru Krak-Art. z Krakowa.

Podczas imprezy plenerowej wręczone zostały również nagrody laureatom konkursu plastycznego „Bohaterowie bajek na ratunek planecie”, na który wpłynęło ponad 130 prac, a młodzież z Taczanowa Drugiego wystąpiła z przygotowanym przez siebie teatrzykiem kukiełkowym, zatytułowanym „Gdzie my będziemy za kilka lat”.

Podczas niedzielnego wydarzenia była również okazja do wymienienia się roślinami doniczkowymi w ramach nowej akcji plantcrossingu. Wymieniano się również książkami, które uczestnicy festynu mogli wybrać z bogatego zbioru zgromadzonego m.in. dzięki czytelnikom pleszewskiej biblioteki.

Dzieci, jak i dorośli zaangażowali się w ozdabianie toreb ekologicznych, tworzenie eko biżuterii, warsztaty scrapbookingu. Chętnie uczestniczyli w zabawa dużymi grami, nauce segregowania śmieci. W budynku biblioteki zaprezentowano wystawę nagrodzonych prac plastycznych.

Niezwykłą atrakcją była również możliwość obejrzenia campervana, który jest własnością Damiana Szwedziaka. Samodzielnie stworzył w aucie zabudowę, pozwalającą na mieszkanie w nim podczas podróży stosując przy tym ekologiczne rozwiązania. Spotkanie było okazją do promowana idei caravaningu – formy turystyki motorowej, podróżowania pojazdami kempingowymi m.in. w celach krajoznawczych i wypoczynkowych.

Projekt “Bądź EKO i działaj z biblioteką”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego