Uczestnicy spotkania DKK

Wrześniowe spotkanie pleszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

"Noc sów. Opowieści z lasu" Jacka Karczewskiego to książka, o której rozmawiano podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Po długiej, rocznej przerwie odbyło się 134 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.

Przedmiotem dyskusji była książka Jacka Karczewskiego pt. „Noc sów: opowieści z lasu”.

Jacek Karczewski jest  przyrodnikiem, aktywistą i działaczem stowarzyszenia Ptaki Polskie, które znane jest z takich kampanii społecznych jak „Bądź na pTAK!”.  Jego pasją jest obserwacja ptaków m.in. na rozlewiskach Biebrzy i przy ujściu Warty czy na angielskich Farne Islands.

W 2019 roku ukazała się jego pierwsza książka pt. „Jej Wysokość Gęś. Opowieści o ptakach”, a już w marcu 2020 r. pojawiła się kolejna – „Noc Sów. Opowieści z lasu”.

I to właśnie ta pozycja była omawiana przez klubowiczów podczas wrześniowego spotkania DKK w pleszewskiej bibliotece.

Sowy są ptakami mądrości i wiedzy, jednocześnie wzbudzają pewien lęk: „ogromne oczy, jedwabiście miękkie pióra i szczególna aura – ciszy, pewności siebie i wyniosłości. Ich wzrok hipnotyzuje, a pohukiwanie przyciąga coraz bliżej wbrew rozsądkowi”.

Spotkanie klubowiczów przebiegało w bardzo żywej i spontanicznej atmosferze, po tak długiej przerwie wszyscy członkowie DKK chcieli się dodatkowo podzielić swoimi wrażeniami z przeczytanych książek w okresie pandemii, obejrzanych filmów czy wysłuchanych koncertów.

Klubowicze polecają książkę Jacka Karczewskiego wszystkim czytelnikom, którzy chcą się dowiedzieć wielu ciekawych faktów z życia tych ptaków. Jest to kompletna kolekcja 18 rozdziałów, w których ukazano min. wszystkie gatunki sów występujących na terenie Polski.

Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie, 28 października o godz.16.00. Przedmiotem dyskusji będzie książka Zofii Mąkosy pt. „Wendyjska Winnica. Winne Miasto”.    (H.N.)

Grafika przedstawia logotyp Dyskusyjnego Klubu Książki