Festiwal „Pociąg do nauki” na dobre wpisał się do letniej oferty biblioteki, a tegoroczna edycja odbyła się 8 i 9 lipca. Głównym celem festiwalu jest udowodnienie młodym czytelnikom, że nauka może być fantastyczną zabawą, a nowe technologie otwierają drzwi do aktywnego i konstruktywnego spędzania czasu.
Pierwszy dzień upłynął uczestnikom na ciekawych zajęciach warsztatowych dostosowanych do ich wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w mobilnym planetarium, gdzie odkrywali tajniki kosmosu, podziwiając m.in. wybrane konstelacje. Na kolejnych zajęciach młodzież zostałą programistami, zbudowała z klocków lego robota, zaprogramowała go, a następnie rozegrała mecz piłki nożnej robotów.
Drugiego dnia na dzieci i ich opiekunów czekały edukacyjne stoiska, gdzie mogli poznać bliżej nowoczesne technologie. Na uczestników czekała wirtualna przygoda z okularami VR. Google VR przeniosły ich poza mury biblioteki, do interaktywnej przygody. Młodsze dzieci świetnie się bawiły z Knoocker Box. Rzuty do celu, kierowanie pojazdem za pomocą piłeczek i łapanie balonów – to były hity najmłodszych uczestników festiwalu „Pociąg do nauki”. Stanowisko z długopisami 3D przyciągnęło zarówno dzieci jak i dorosłych. Każdy chętny mógł stworzyć ozdobę 3D według szablonu lub własnego pomysłu. Powstały piękne serca i kolorowe motyle, ale także okulary i postacie anime. Animatorki z PAIDI zaprosiły na fascynujące warsztaty chemiczne. Z największym uznaniem spotkał się wybuchający wulkan, ale pozostałe eksperymenty także wywołały radość i ekscytację uczestników festiwalu. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także gry w rozmiarze XXL. Dzieci mogły ułożyć jengę, która mierzyła ponad metr wysokości czy zagrać w dobble skacząc po krążkach.
Festiwal zorganizowano w ramach realizacji projektu czytelniczego „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (P.M.)
Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego