Na zdjęciu publiczność oglądająca wystawę

Wystawa “Literatura w obiektywie”

Niezwykłą wystawę fotograficzną można podziwiać w przestrzeni wokół biblioteki.

7 sierpnia 2021 r. na terenie obok Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Literatura w obiektywie”, która była pokłosiem warsztatów fotograficznych z Andrzejem Staszokiem.

Zaprezentowane zostały portrety postaci literackich, w które wcieliły się niezwykłe modelki: Beata Maria Chajnowska („Komediantka”), Wiktoria Kulińska („Ania z Zielonego Wzgórza”), Martyna Jędrasiak („Awantura o Basię”). Dziewczyny przygotowały się do swoich ról i świetnie ukazały historie swoich bohaterek.

Na zdjęciu publiczność oglądająca wystawę

W warsztatach brało udział 30 fotografów nie tylko z Pleszewa, ale między innymi: Kalisza, Ostrowa Wlkp., a nawet Poznania. Część fotografów poczuła się na siłach i zgłosiła chęć wzięcia udziału w wystawie.

Po burzliwych naradach 3-osobowego jury, część z nadesłanych fotografii trafiła na wystawę.

Ci, którzy obejrzeli ekspozycję, nie powinni czuć się zawiedzeni. Wystawa jest prawdziwą ucztą dla oka. Zaprezentowane prace zachwycają pomysłem, subtelnością kompozycji, wielowątkowością przekazu.

Przede wszystkim jednak na emocje oddziałuje podjęta tematyka. Ze zdjęć wyłania się radość, marzycielskie usposobienie bohaterek oraz przekrój wielu emocji, które towarzyszyły im na kartach książek,  obok których nie można przejść obojętnie. To zamknięte w kadrze ulotne chwile, ułamki sekund uwiecznionych postaci.

Spotkanie  zorganizowane zostało w ramach projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat  ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Grafika przedstawia logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego