Wykład poświęcony historii majątku w Gołuchowie

Wykład „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Tajemnice gołuchowskiego zamku”

O historii Zamku w Gołuchowie i jego mieszkańcach mówiła na początku stycznia Anna Lebowska- pracownik Muzeum Zamek w Gołuchowie.
13 stycznia mieliśmy okazję przenieść się na moment w mury gołuchowskiego Zamku za sprawą wystąpienia Anny Lebowskiej- pracownika Muzeum Zamek w Gołuchowie pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Tajemnice gołuchowskiego Zamku”.

Uczestnicy wykładu poznali historię Zamku i jego mieszkańców sięgającą 400 lat wstecz, począwszy od XVI- wiecznej siedziby Leszczyńskich, poprzez przebudowę w XIX wieku zainicjowaną przez Jana i Izabelę Działyńskich, aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Liczne archiwalne grafiki i fotografie umieszczone w prezentacji ułatwiły nam przeniesienie się w przeszłość.

Ciekawą częścią spotkania prezentującą współczesną historię tego miejsca były wyświetlone fragmenty ekranizacji filmowych takich jak: „Królowa Bona” z 1980 roku i „Akademia Pana Kleksa” z roku 1894, dla których Zamek w Gołuchowie posłużył jako scenografia.

Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się dlaczego w dorzeczu Prosny znalazł się Zamek jak znad Loary, jakie skarby skrywało muzeum Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej i kto przechadzał się po jego komnatach. (M.W.)