Na zdjęciu Mateusz Świstak podczas zabaw, w otoczeniu dzieci

Warsztaty czytania wrażeniowego z Mateuszem Świstakiem

O tym jak sprawić, aby wspólne czytanie było frajdą dla dziecka jak i rodzica – mówił w czwartkowe popołudnie – animator i pisarz – Mateusz Świstak.

Fragmenty książek lub opowieści zostały zaprezentowane przez animatora w niekonwencjonalny i żywiołowy sposób – dzieci wysłuchały ich z niezwykłym zainteresowaniem. Z dużym zaangażowaniem brały też udział w proponowanych zabawach ruchowych, gdzie przykładowo kartki brystolu zostały wykorzystane jako rekwizyty.

Spotkanie z Mateuszem Świstakiem było kontynuacją zajęć skierowanych dla rodziców, gdzie promujemy ideę tzw. czytania wrażeniowego. W 2021 roku podczas warsztatów z Małgorzatą Swędrowską , rodzice poznali kilka sprawdzonych zabaw z książką. Czytanie wrażeniowe to bowiem smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Dziecko nie może być biernym słuchaczem. Powinno ono uczestniczyć w czytaniu poprzez dopowiadanie wyrazów, pokazywanie emocji, naśladowanie literackich bohaterów i czytanie ilustracji.

Zajęcia animacyjne z Mateuszem Świstakiem odbyły się w ramach realizacji projektu promującego czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci powiatu pleszewskiego pn. „Stacja Biblioteka – początek literackiej podróży”.

Projekt “Stacja Biblioteka – początek literackiej podróży”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego