Na zdjęciu grupa osób w strojach nawiązujących do postaci z książek o Harrym Potterze na tle budynku biblioteki

Dzień Harrego Pottera

Na jeden dzień nasza biblioteka zamieniła się w czarodziejską krainę rodem z książek o Harrym Potterze.

Dzień Harrego Pottera

2 maja Biblioteka w Pleszewie zamieniła się w Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Zaprosiła ona w swoje mury zarówno czarodziejów jak i mugoli, by wspólnie świętować pokonanie Voldemorda.

Na adeptów magii czekały lekcje prosto ze Szkoły Magii. Dzień rozpoczęła lekcja zielarstwa, podczas której młodzi czarodzieje wysiewali magiczne rośliny. Na lekcji eliksirów dzieci odkrywały właściwości różnych substancji, mieszały je ze sobą i obserwowały bezpieczne wybuchy. Lekcja mugoloznawstwa dotyczyła dawnej metody wytwarzania papieru. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje papier czerpany i spróbowali swoich sił w pisaniu piórem.

Lekcja opieki nad magicznymi stworzeniami cieszyła się sporym zainteresowaniem.  Tematem lekcji były sowy. Słuchacze dowiedzieli się wiele o zachowaniu sów i ich gatunkach. Prowadzący zajęcia Patryk Ortell porównał także cechy „magicznych” sów z sagi o Harrym Potterze ze zwykłymi, niemagicznymi sowami.

Lekcja magii w bibliotece udowodniła, że nie trzeba mieć magicznych umiejętności, by zaczarować widzów. Iluzjonista Bartłomiej bez użycia zaklęcia „wingardium leviosa” sprawił, że stolik lewitował. Co więcej, rzeczy pojawiały się i znikały jakby były zaczarowane. Iluzjonista Bartłomiej zdradził także uczestnikom spotkania kilka ze swoich sztuczek i zachęcił do ćwiczenia się w sztuce iluzji.

Dzieci i dorośli zmierzyli się w Turnieju Domów. Na śmiałków czekały trudne pytania sprawdzające ich wiedzę magiczną  oraz zadania praktyczne. W ramach zadań praktycznych trzeba było m.in. zagrać w quidditcha czy poszukać horkruksów w cieczy nienewtonowskiej.

Czarodzieje mieli także okazję do zaprezentowania swoich strojów z uniwersum Harrego Pottera podczas konkursu „Uroczyście przysięgam, że jestem czarodziejem”. Prawie 20 młodych czarodziejów przebrało się za ulubione postacie ze świata Harrego Pottera.

Przez cały dzień na śmiałków czekał escape room. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie zagadek tak, by znaleźć ukryty w pokoju Kamień Filozoficzny. Na pierwszym piętrze czekała wystawa gadżetów z Harrego Pottera. (Swoje kolekcje użyczyli czytelnicy Biblioteki w Pleszewie). Na zwiedzających czekał sklep z różdżkami Ollivandera, księgarnia Esy i Floresy, sklep Madame Malkin oraz sklep z zabawkami. Swoje stanowisko miały także Magiczne Dowcipy Weasleyów, gdzie można było spróbować m.in. Cukrowych klątw i Krwotoczków Truskawkowych.

Dla osób, które potrzebowały chwili wytchnienia przygotowano pokaz tematycznych filmów. Uczestnicy Dnia Harrego Pottera mogli sobie także wykonać pamiątkowe zdjęcie na jednej z dwóch ścianek fotograficznych.

Tego dnia Bibliotekę w Pleszewie odwiedziło ponad 600 osób.

Projekt “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

Logotypu Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury oraz Programu Rozwoju Czytelnictwa