Na zdjęciu Maria Stachurska

Niezwykłe spotkanie z Marią Stachurską

Spotkanie autorskie z Marią Stachurską, połączone zostało z projekcją filmu "Położna" w Zajezdni Kultury.

W czwartek 17 czerwca gościem pleszewskiej biblioteki była Pani Maria Stachurska, autorka książki „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”.

Podczas spotkania autorka opowiadała o życiu  swojej cioci Stanisławy Leszczyńskiej,  która odebrała w obozie Auschwitz-Birkenau ponad 3 tysiące porodów. Stanisława Leszczyńska została aresztowana za pomaganie Żydom z warszawskiego getta i razem z córką Sylwią trafiły do obozu koncentracyjnego Auschwitz‐Birkenau.

Rozmowa Marii Stachurskiej z dyrektor biblioteki – Zuzanną Musielak-Rybak przybliżyła poruszającą i przejmującą historię położnej, która w nieludzkich warunkach ratowała  kobiety i ich dzieci. Od 1992 roku toczy się proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej.

Po rozmowie uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć w Zajezdni Kultury film pt. „Położna”, który zrealizowała Maria Stachurska.

Na zdjęciu Maria Stachurska

Maria Stachurska jest doświadczoną dokumentalistką, kostiumografką, realizatorką słuchowisk radiowych, producentką, reżyserką i scenarzystką. Pisze także ikony.
Prywatnie Maria Stachurska to mama dwójki dorosłych już dzieci: Anny Lewandowskiej- popularnej trenerki i sportsmenki oraz Piotra Stachurskiego, który jest scenografem. Ma dwie wnuczki Klarę i Laurę.