Spotkanie autorskie z Joanną Jax

Kolejnym gościem podczas Tygodnia Bibliotek była Joanna Jax - autorka wielu bestsellerowych sag i powieści, która opowiadała m.in. o historiach pojawiających się na kartach napisanych przez nią książek.

W ramach Tygodnia Bibliotek gościliśmy  Joannę Jakubczak, publikującą książki pod pseudonimem Joanna Jax.  Pisarka zadebiutowała w 2014 roku „Dziedzictwem von Becków”, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Dwa lata później ukazała się kontynuacja pt. „Piętno von Becków”. W następnych latach powstały kolejne powieści: „Długa droga do domu”, sześciotomowy cykl powieściowy – „Zemsta i przebaczenie”, a także książka „Syn zakonnicy”. Stworzyła cykl poświęcony zsyłkom do Kazachstanu – „Zanim nadejdzie jutro” oraz „Milczenie aniołów”. W swoim dorobku ma już ponad 40 książek, a za swoją twórczość była wielokrotnie doceniana, m.in. przez czytelników podczas Festiwalu Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014.

Podczas spotkania, które poprowadziła Agnieszka Słupianek-Winkowska, autorka odpowiadała na pytania, m.in. o to, dlaczego tworzy pod pseudonimem. Mówiła o drodze jaką przeszła od pracy w korporacji do spełnienia marzeń o pisaniu, a także o tym, skąd czerpie informacje historyczne, na kim wzorowani są niektórzy bohaterowie jej powieści oraz jakie ma plany pisarskie. Joanna Jax sięgnęła po gatunek powieści historycznej, bo przyjemnością jest dla niej samo szperanie w przeszłości – zbieranie materiałów, wychwytywanie znaczących szczegółów, studiowanie literatury przedmiotu. (M.J.)