Zdjęcie przedstawia dzieci podczas prac artystycznych w bibliotece

Kosmiczne podróże w Dziale Dziecięcym

Wrzesień był miesiącem Stanisława Lema w pleszewskiej bibliotece.

Wrzesień był miesiącem Stanisława Lema w pleszewskiej bibliotece.

W holu biblioteki można było zwiedzać wystawę poświęconą pisarzowi. Plansze przedstawiały cytaty z najsłynniejszych dzieł Lema i ilustracje polskich grafików. Wystawa powstała dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Na poznanie postaci Stanisława Lema nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego zaprosiliśmy najmłodszych czytelników do świętowania 100 urodzin pisarza. Najsłynniejszymi bohaterami książek jubilata są roboty i to właśnie one były tematem przewodnim wrześniowych spotkań.

Lokalny Klub Kodowania uczy kodowania i programowania, dlatego roboty Lema musiały się pojawić na spotkaniu klubowiczów. Uczestnicy odszyfrowali nazwisko Stanisława Lema zapisane w szyfrze czekoladka.  Porównywali oni także roboty z kart książek i te istniejące w naszym świecie. Okazało się, że i jedne i drugie trzeba zaprogramować, a nie jest to takie proste. Klubowicze przekonali się o tym na własnej skórze wcielając się w roboty i wykonując czynności zgodnie z kodem. Na koniec dzieci same projektowały roboty, wymyślały ich imiona i zadania, które wykonują.

Klasa II ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie uczestniczyła w lekcji bibliotecznej poświęconej Lemowi. Dzieci poznały biografię pisarza i roboty występujące w „Bajkach robotów”. Jeden z robotów – Ferrycy, miał problem z policzeniem swoich placów, w czym pomogły mu dzieci.   Po poznaniu historii wielkich konstruktorów: Trurla i Klapaucjusza – dzieci same wcieliły się w konstruktorów projektując roboty.

Na spotkaniu z przedszkolakami z przedszkola „Pszczółka Maja” także nie można było pominąć 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Przedszkolaki „wsiadły” do rakiety i zwiedziły planetę Stanisława Lema, a także planetę Elmera – słonia w kratkę. Na planecie Lema dzieci projektowały roboty i same zamieniły się w roboty skacząc po planszy według kodu.

Maluchy z Klubu Malucha „Lokomotywa” wcieliły się w roboty powtarzając sekwencje podczas czytania książki i skacząc na planszy według kodu. Dzieci wraz z mamami zostały także konstruktorami: układały roboty z puzzli oraz z figur geometrycznych, a na koniec konstruowały wysokie wieże z kubeczków.

Myślimy, że urodziny pana Lema się udały. Bo któż by nie chciał mieć swoje święto przez cały miesiąc? (P.M.)

Wydarzenia związane z obchodami Roku Stanisława Lema w pleszewskiej bibliotece zorganizowano dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Grafika przedstawia logo Narodowego Centrum Kultury