Maluchy tworzyły własne książeczki

Książka to ogród – to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Zainspirowana tym hasłem Biblioteka w Pleszewie zaprosiła najmłodszych Czytelników do stworzenia własnych książek i magicznych historii.

1 czerwca dzieci od 3 roku życia, wraz z opiekunami wzięły udział w warsztatach tworzenia książek sensorycznych.  Maluchy wykonały książki o figurach geometrycznych, wykorzystując różnorodne materiały: bibułę, watę, patyczki, folię, sznurek, wstążki, plastelinę itp. Dzieci wybierały materiały kierując się dotykiem oraz fakturą. W ten sposób powstały mięciutkie gwiazdki, błyszczące owale, kolorowe romby-latawce czy szeleszczące trójkąty. Każda ilustracja na kolejnej stronie wykorzystywała inny materiał.

Przy okazji tworzenia książek, dzieci ćwiczyły małą motorykę. Klejenie, wdzieranie i wycinanie są świetnymi ćwiczeniami dla małych rączek. Każde dziecko wykonało własną, niepowtarzalną książeczkę sensoryczną i zabrało ją do domu.

Dzień później, 2 czerwca, 6-latki z Przedszkola Ochronka oraz Przedszkola nr 2 „Miś Uszatek” w Pleszewie wraz z wychowawczyniami wzięły udział w warsztatach „Magia kolorów, czyli jak powstaje książka”. Warsztaty poprowadziła Joanna Tyluś Malak – autorka książek dla dzieci.

Uczestnicy zajęć zapoznali się z nietypowymi książkami oraz dowiedzieli się,  jakie są etapy powstania książki. Same też zamieniły się w autorów, tworząc własną książeczkę.

Wspólnie z autorką, dzieci  drukowały ilustracje do swoich książek, wycinały elementy z szablonów oraz już samodzielnie rysowały, pisały, odbijały pieczątki. W ten sposób powstały różnorodne i ciekawe książeczki np. o zwierzątkach lub piłkarzach.

Cykl warsztatów został zorganizowany w ramach projektu „Stacja Biblioteka – Pierwszy Kurs do Świata Książek” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (P. M.)

Projekt “Stacja Biblioteka – pierwszy kurs do świata książek”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego