Konferencja dla bibliotekarzy pt. „Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców?”

Blisko 60 bibliotekarzy z różnych zakątków Polski przyjechało do Pleszewa na konferencję zorganizowaną przez pleszewską bibliotekę.

Wydarzenie pt. „Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców?” było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, które pomogą bibliotekarzom jeszcze lepiej rozwijać miłość do czytania u dzieci.

Podczas konferencji próbowano odpowiedzieć na pytania: W jaki sposób stworzyć kontakt małego dziecka z książką, aby to przyniosło mu jak najwięcej korzyści rozwojowych ?  Jak czytać, aby stała się ona nieodzownym elementem codzienności dziecka i aby chciało doświadczyć kontaktu z nią jak najczęściej ? Oraz  jakie  sposoby mogą wdrożyć w swej pracy bibliotekarze, aby zaprzyjaźnić  dziecko z książką, i jak w ten proces wciągnąć rodziców, dziadków czy opiekunów?

Do rozmowy o praktycznych rozwiązaniach w  promowaniu czytelnictwa wśród dzieci  zaproszone zostały znane i cenione osoby ze środowiska edukacji czytelniczej w Polsce: Małgorzata Swędrowska, dr Wanda Matras-Mastalerz, Maria Deskur i Mateusz Świstak.

Wprowadzenie do konferencji stanowiła inspirująca prelekcja pani Małgorzaty Swędrowskiej, autorki książek dla dzieci i wielu publikacji dla dorosłych, która mówiła o tym, jak dorośli mogą wspierać dzieci w nauce czytania, tak by przez całe życie towarzyszyła im lektura dobrych książek.

Jednym z kluczowych punktów programu była prelekcja dr Wandy Matras-Mastalerz, wybitnej ekspertki zakresu terapeutycznej funkcji literatury. Zapoznała ona uczestników konferencji bogatą ofertą metod i form pracy z atrakcyjną książką dla dzieci: multisensoryczną, do czytania zmysłowego, artystyczną czy psychoterapeutyczną.

O wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji „SuperMoc książek #Tata Też Czyta”, którą wspierają m.in. muzyk Krzysztof Zalewski oraz sportowiec i prezenter Łukasz „Juras” Jurkowski,  mówiła prezeska Fundacji Powszechnego Czytania – Maria Deskur. Opowiedziała o inicjatywie, która ma  zachęcić mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Autorka poradnika „Supermoc książek” podała liczne przykłady pomysłów na to, jak ojcowie, dziadkowie czy opiekunowie mogą czerpać przyjemność ze wspólnego spędzania czasu z książką.

Konferencja zakończyła się wystąpieniem  pisarza, podcastera i edukatora Mateusza Świstaka, od lat współpracującego z bibliotekarzami w całej Polsce. Jego wypowiedź  była okazją do podzielenia się refleksjami na temat pracy bibliotekarzy oraz zmian,  które zachodzą   ostatnich latach w funkcjonowaniu bibliotek. Oferta placówek musi się ciągle  zmieniać, poszerzać i obejmować kolejne przestrzenie kulturalne, artystyczne czy edukacyjne, natomiast  bibliotekarze są niezwykle  otwarci na owe zmiany czy  innowacje i bardzo szybko poszerzają swoje umiejętności.

Zorganizowanie cyklu wykładów w przestrzeni pleszewskiej biblioteki było również okazją do zaprezentowania bardzo różnorodnych  działań pracowników Działu Dziecięcego w promowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych z wykorzystaniem np. sensoryki. (I.W.)

 

Konferencja Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców? Zorganizowana została w ramach realizacji projektu czytelniczego „Stacja Biblioteka – pierwszy kurs do świata książek” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt “Stacja Biblioteka – pierwszy kurs do świata książek”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego