Trzecie urodziny Klubu “Lokalni Pstrykacze PPL”

Trzecie urodziny Klubu „Lokalni Pstrykacze PPL”

Podczas spotkania z okazji trzecich urodzin klubu fotograficznego działającego przy bibliotece zaprezentowano nową wystawę astrofotografii zatytułowaną "Sięgamy gwiazd".

Klub „Lokalni Pstrykacze PPL”, działający przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie, skończył trzy lata. Z tej okazji przy torcie i toaście podsumowano działalność fotografów, ale przede wszystkim otwarto nową wystawę astrofotografii zatytułowaną „Sięgamy gwiazd”. Wystawie przyświecały słowa Stephena Hawkinga: „Choć życie może wydawać się trudne, zawsze jest coś, co możesz zrobić i osiągnąć sukces. Patrz w gwiazdy, a nie pod stopy.”

Nasi klubowicze systematycznie obserwują gwiazdy i niebo. Stosując odpowiednią technikę, uchwycili obiekty, które dla ludzkiego oka są zbyt trudne do zaobserwowania. Zastosowanie odpowiednio długiego czasu ekspozycji umożliwiło przy tym zebranie z danego obszaru nieba dużej ilości fotonów, dzięki czemu na zdjęciach, składających się na urodzinową wystawę, bardzo odległe obiekty możemy zobaczyć na tak precyzyjnych zdjęciach.

Wykonanie jednego zdjęcia wymagało długich przygotowań i poświęceń, jednak reakcje odbiorców wystawy potwierdzają, że było warto.

Zapraszamy do oglądania, wystawa jest dostępna w holu biblioteki. (I. G.S.)