Inauguracja projektu „Powstańcy Wielkopolscy”

19 lutego 2023 roku w naszej bibliotece odbyła się inauguracja projektu Jakuba Multana „Powstańcy Wielkopolscy”.

Wydarzenie to stanowiło efekt wielomiesięcznej współpracy kaliskiego artysty z kilkunastoma placówkami z Południowej Wielkopolski – w tym głównie ze szkołami i bibliotekami. Obrazy wykonane metodą grafiki wektorowej ukazują wizerunki 10 postaci, wśród których znaleźli się: Jan Mertka, Antoni Jarzębski, Antoni Małecki, Feliks Pamin, Franciszka Michałowicz, Józef Idzior, Józef Szyfter, Leon Prauziński, Ludwik Bociański i Władysław Wawrzyniak. Kolekcja będzie sukcesywnie powiększana o kolejne portrety bohaterów powstania.

Otwarciu wystawy towarzyszyło wystąpienie Agnieszki Słupianek – Winkowskiej, która opowiadała o Franciszce Michałowicz – kobiecie zaangażowanej w działania powstańcze. Natomiast o kulisach zwycięstwa mówił historyk Robert Kuźdub.

Partnerami wydarzenia byli: Kompaktowy Pleszew, Starostwo Powiatowe (Patron Honorowy), Muzeum Regionalne, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich, Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych, Zajezdnia Kultury oraz Dronography by Owczarz.

Wystawę można oglądać w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie do końca marca. Następnie obrazy trafią do innych placówek w Wielkopolsce. (A.M.)