II Dzień Harrego Pottera

Lekcje magii i opieki nad "magicznymi" sowami, pokaz mody wprost z Hogwartu - to tylko część wydarzeń, które odbyły się w Szkole Magii i Czarodziejstwa przy ul. Kolejowej 1.

W Pleszewie po raz drugi zagościła Szkoła Magii i Czarodziejstwa. Zaprosiła ona w swoje mury zarówno czarodziejów jak i mugoli, by wspólnie świętować pokonanie Voldemorda.

Na młodych czarodziejów czekały lekcje prosto z Hogwartu. Dzień rozpoczęła lekcja magii, podczas której uczniowie poznali zaklęcie lewitacji. Dzieci stworzyły własne poduszkowce napędzane „magiczną” siłą, którą mugole nazywają prawami fizyki. Lekcja mugoloznawstwa była bardzo słodka – uczestnicy nauczyli się wytwarzać uwielbiane przez czarodziejów i mugoli lizaki.

Na dużych i małych miłośników Harrego Pottera czekał pokaz magicznych sztuczek w wykonaniu iluzjonisty. Z jego pomocą widzowie siłą woli malowali kolorowanki i układali kostki. Podczas pokazu rzeczy pojawiały się i znikały jakby były zaczarowane, co wywoływało ogromną radość wśród najmłodszych widzów.

Lekcja opieki nad magicznymi stworzeniami także cieszyła się sporym zainteresowaniem.  Tematem lekcji były sowy i ptaki drapieżne. Słuchacze dowiedzieli się wiele o zachowaniu sów i ich gatunkach. Prowadzący zajęcia Patryk Ortell porównał także cechy „magicznych” sów z sagi o Harrym Potterze ze zwykłymi, niemagicznymi sowami.

Młodzież miała okazję zmierzyć się w Turnieju Domów. Czekały na nich pytania z zakresu magii, świata czarodziejów i magicznych zwyczajów  oraz zadania praktyczne, podczas których trzeba było m.in. zagrać w quidditcha czy zaczarować balon.

Czarodzieje mieli także okazję do zaprezentowania swoich strojów z uniwersum Harrego Pottera podczas konkursu „Uroczyście przysięgam, że jestem czarodziejem”. Na wybiegu pojawiły się rozmaite postacie: m.in. Harry Potter, Hermiona Granger, Sibilla Trelawney czy Remus Lupin.

Przez cały dzień na śmiałków czekał Gabinet Księcia Półkrwi, w którym ukryło się najmocniejsze zaklęcie świata. Aby poznać to zaklęcie trzeba było wykazać się sprytem i spostrzegawczością.

W Sali Zabaw i w Czytelni czekały ścianki tematyczne: sala lekcyjna z Hogwartu, cela z Azkabanu oraz kominek Dursleyów. Można było także zajrzeć w Zwierciadło Ain Eingarp, by poznać swoje najskrytsze pragnienia, a na fanów sportu czekała plansza treningowa quiddicha.

Jeśli ktoś potrzebował chwili wytchnienia od nadmiaru wrażeń, mógł zaszyć się na drugim piętrze i obejrzeć tematyczne filmy.

Tego dnia Bibliotekę w Pleszewie odwiedziło ponad 700 osób. (P.M.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego