Dzień Słowiański

Dzień Słowiański  to jednodniowe wydarzenie, oparte tematycznie na coraz popularniejszej, zwłaszcza wśród młodych osób,  kulturze dawnych Słowian.

Spotkania, koncerty i warsztaty odwoływały się do odradzających się tradycji słowiańskich, popularyzowały m.in. kulturę duchową, wierzenia, a także kulturę materialną.

Dzień kultury słowiańskiej rozpoczęto w pleszewskiej bibliotece od warsztatów dla młodzieży z Piotrem Mąką – pasjonatem fantastyki, popularyzatorem czytelnictwa.  Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali m.in. o pochodzeniu gatunku i fenomenie jego nieustannie rosnącej popularności.

Popołudniowy blok wydarzeń rozpoczęło interesujące spotkanie z Wiktorią Korzeniewską – autorką bloga Slavic Book, promującego książki z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka książki „Czerwona baśń” opowiedziała między innymi o jednej z najpopularniejszych w słowiańskich wierzeniach i folklorze postaci, a mianowicie o Babie Jadze.

Wieczorem można było wysłuchać wspaniałego koncertu zespołu Alla Semibreve wykonującego muzykę dawną. Młodzi muzycy uraczyli swoimi wykonaniami instrumentalno – wokalnymi zgromadzoną publikę, prezentując utwory epoki średniowiecza.

Tego dnia dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość wykonania na ściance  zdjęć w towarzystwie wojów. Drużyna Varingjar przyciągnęła pleszewian spektakularnym pokazem walki oraz opowieściami o strojach i ekwipunku wojowników. Prezentacja broni połączona z inscenizacją walki była znakomitą lekcją historii. Warsztatowy charakter spotkania z wojownikami, możliwość obejrzenia, dotknięcia, przymierzenia rynsztunku, w połączeniu ze sporą dawką rzetelnej wiedzy przekazanej przez członków drużyny Varingjar, stanowił ciekawy element Dnia Słowiańskiego.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był energetyczny, klimatyczny, wspaniały koncert wrocławskiej grupy Dziwoludy – grającej melodie średniowieczne w folkowych aranżacjach. Członkowie zespołu używali jedynie akustycznych instrumentów, wśród których znalazły się: panduri, saz, viella, kemenche i baraban.

Doskonałym dopełnieniem Dnia Słowiańskiego były rozmaite warsztaty rękodzielnicze.  Nasi goście mieli okazję wyplatać wianki z kwiatów, traw i zbóż, które powstawały pod okiem florystki – Izabeli Szpek. Uzupełnienie kobiecych stylizacji stanowiły, wykonywane podczas warsztatów z Beatą Chajnowską, przepiękne kolczyki czy  zawieszki z symbolami słowiańskimi. Joanna Kucharz uczyła niełatwej sztuki wyplatania barwnych krajek w formie niepowtarzalnych bransoletek, a spotkanie z Joanną Marcinkowską – fizjoterapeutką i naturopatką – pozwoliło kobietom odkryć liczne zalety gimnastyki słowiańskiej. (A.M.)

Wydarzenie zostało zrealizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie w ramach realizacji projektu „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!” dofinasowanego ze środków MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 4.1. BLISKO Biblioteka|Lokalność|Inicjatywy|Społeczność|Kooperacja|Oddolność.

Projekt “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

Logotypu Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury oraz Programu Rozwoju Czytelnictwa