Arkadiusz Ptak (z lewej) oraz Zuzanna Musielak - Rybak

Pozyskaliśmy 130 tysięcy złotych na kolejny projekt czytelniczy

Podczas konferencji prasowej z udziałem Burmistrza Arkadiusza Ptaka - zaprezentowane zostały główne założenia i działania projektu czytelniczego „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, na który pozyskaliśmy ponad 130 tys. zł.

Podczas konferencji prasowej z udziałem Burmistrza Arkadiusza Ptaka – zaprezentowane zostały główne założenia i działania projektu czytelniczego „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, na który pozyskaliśmy ponad 130 tys. zł.

Arkadiusz Ptak (z lewej) oraz Zuzanna Musielak - Rybak

Dzięki  temu przedsięwzięciu, wspólnie z mieszkańcami będziemy budować jeszcze ciekawszą ofertę czytelniczą i kulturalną. To wyjątkowa okazja, bo żaden projekt jeszcze nigdy w tak ogromnym zakresie nie oddawał głosu czytelnikom!

Dzięki nowym inicjatywom, każdy będzie mógł poczuć, że w naszej bibliotece naprawdę jest u siebie.

Od lat biblioteki, coraz częściej także w Polsce, realizują ideę „trzeciego miejsca”, która zakłada, że życie człowieka koncentruje się wokół trzech miejsc – domu, pracy bądź szkoły i neutralnej przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Takim miejscem, gdzie każdy znajdzie rozrywkę, okazję do zdobywania wiedzy i rozwijania swoich zainteresowań, jest też nasza biblioteka. Dzięki nowemu projektowi i znaczącej dotacji, okazji do wspólnego kreowania przestrzeni i działań na naszej bibliotecznej Stacji będzie jeszcze więcej.

Nie bez znaczenia jest tutaj piękny, zrealizowany na zrewitalizowanych terenach pokolejowych, budynek pleszewskiej biblioteki, będący częścią centrum łączącego działania kulturalne w Mieście i Gminie Pleszew. W takiej siedzibie aż chce się działać!

Nasza biblioteka dąży do tego, by być „trzecim miejscem” dla każdego, niezależnie od jego wieku, preferencji kulturalnych, zainteresowań czy wykształcenia – stąd właśnie nazwa naszego projektu „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”

 „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!” Nasz projekt oznacza:

– Wzmocnienie kompetencji pracowników biblioteki w zakresie badania potrzeb i rozpoznawania kapitału kulturowego mieszkańców. Dowiemy się, jakie oczekiwania wobec naszej biblioteki ma społeczność lokalna i w jakie działania chce się włączać. Pomoże nam w tym szereg szkoleń i warsztatów dotyczących badania potrzeb i przygotowanie diagnozy naszej społeczności.

– Szeroką kampanię informacyjną dotyczącą biblioteki jako „trzeciego miejsca”. Tak, by każdy dowiedział się, w jaki sposób może kreatywnie i wartościowo spędzać u nas czas i jak fantastyczną przestrzeń do relaksu i odpoczynku mu oferujemy

– Nawiązywanie nowych partnerstw i wzmacnianie współpracy z dotychczasowymi partnerami po to, by wspólnie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby kulturalne mieszkańców.

Jeszcze w 2021 roku zrealizujemy z naszymi partnerami trzy przedsięwzięcia:

– „Stacja Smyka – sensoryka” – w ramach tej inicjatywy udowodnimy pracownikom bibliotek, rodzicom i dzieciom, że sensoryka świetnie sprawdza się w promocji czytelnictwa

– Klub młodego fotografa „FOTO na torach”, dzięki któremu odkryjemy przed pleszewską młodzieżą tajniki fotografii i zaproponujemy im działania w plenerze

– Kluby tematyczne dla dorosłych:

  • Klub Podróżnika  – spotkanie inauguracyjne z Michałem Worochem
  • Stacja Kobiet – spotkanie inauguracyjne z Agnieszką Cegielską
  • Stacja Aktywnych Rodziców – spotkanie inauguracyjne z Moniką Mrozowską
  • Biblioteczne Gadu-Gadu – spotkanie inauguracyjne z Tanyą Valko

Aktywnie zapowiada się także rok 2022. Wspólnie z naszymi partnerami przygotujemy kolejne, angażujące społeczność Miasta i Gminy Pleszew oraz powiatu pleszewskiego, przedsięwzięcia.

Zaprosimy mieszkańców do wspólnych działań w ramach idei „markerspace” (tzw. otwarty warsztat), przygotujemy specjalną przestrzeń dla młodzieży, będziemy promować lokalnych twórców i popularyzować nasz region.

A co najważniejsze – oddamy także pole do popisu mieszkańcom. Zaprosimy wszystkich, którzy mają pomysły na działania kulturalne do współpracy, a najciekawsze propozycje, zostaną sfinansowane. Tego w naszej bibliotece jeszcze nie było!

Projekt “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

 

Logotypu Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury oraz Programu Rozwoju Czytelnictwa
Na grafice informacja o dofinansowaniu, które zostało opisane w tejksćie wraz z Godłem Polski oraz flagą polską