Na zdjęciu Rafał Dajbor wraz z uczestnikami spotkania

Codzienność w PRL-u – spotkanie z Rafałem Dajborem i wystawa pleszewskich fotografów

Niedzielne popołudnie, 21 stycznia, było doskonałą okazją do odbycia sentymentalnej i pełnej uśmiechu podróży do przeszłości.

To za sprawą pierwszej wystawy działającego przy bibliotece Klubu FotografujeMY, którego członkowie zaprezentowali zdjęcia z sesji nawiązującej do PRL-u, a przeprowadzonej we współpracy z Adamem Kuchtą.

Lokalny kolekcjoner artefaktów z tamtego okresu udostępnił fotografom swoje zbiory i sam wcielił się w rolę modela obok Zuzanny Masłowskiej i Maksymiliana Płaczka. Młodzi modele, odgrywający rolę małżeństwa Kowalskich, doskonale oddali klimat ówczesnej rzeczywistości.

Zdjęcia składające się na wystawę zatytułowaną „Zwyczajna codzienność lat 70. XX w.”, a wykonane przez Agnieszkę Piasecką, Annę Ciesiółkę, Marcina Czerwińskiego, Krzysztofa Jędrasiaka, Rafała Kościanowskiego, Bartłomieja Rodaka i Mateusza Walerowicza można oglądać w sali widowiskowej pleszewskiej biblioteki.

Drugą część wydarzenia stanowiło spotkanie z Rafałem Dajborem – aktorem, dziennikarzem, pisarzem, autorem książek „Jak u Barei, czyli kto to powiedziała” oraz „Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli jak u Barei 2”, które odbyło się w iście PRL-owskiej scenerii.

Niezwykły klimat powstał między innymi dzięki eksponatom udostępnionym tego dnia przez Adama Kuchtę. Rafał Dajbor w interesujący sposób przybliżył gościom postać wybitnego reżysera. Nie zabrakło powrotu do kultowych scen, dialogów i mnóstwa ciekawostek związanych z mistrzowskim kinem Stanisława Barei. (A.M.)