Gra powstała przy zaangażowaniu młodzieży, pod okiem pracowników biblioteki – Anny Ciesiółki i Mateusza Walerowicza.
Wspólnie wytyczano trasę i jej najważniejsze punkty, wymyślano zadania, by w końcowym momencie przenieść wszystko na platformę ActionTrack. Młodzież wyruszyła także w miasto by grę przetestować i nanieść poprawki. Dzięki tej pracy Pleszewianie mogli iść na spacer z Tolkienem, poznając jego życiorys i twórczość.
Podczas jednodniowej rozgrywki na terenie Pleszewa drużyny rywalizowały ze sobą, poszerzając jednocześnie swoją literacką wiedzę, ale i spostrzegawczość. Zadaniem graczy podążających do celu, było wykonywanie zadań w punktach na terenie Pleszewa, do których dotarli dzięki nawigacji w aplikacji.
Zwycięzca zdobył maksymalną liczbę punktów, a trasę pokonał w zaledwie 25 minut, tym samym stał się szczęśliwym posiadaczem nagrody w postaci hulajnogi z kaskiem i ochraniaczami. Gracze z drugiego i trzeciego miejsca otrzymali słuchawki bezprzewodowe, a kolejni do miejsca dziesiątego bidony filtrujące wodę.
Gra stworzona została w ramach projektu Biblioteczna Akademia Rozmaitości, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego