Home wydarzenia Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców?

Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców?

IDEA

W jaki sposób stworzyć kontakt małego dziecka z książką, aby to przyniosło mu jak najwięcej korzyści rozwojowych ?  Jak czytać, aby książka stałą się nieodzownym elementem codzienności dziecka i aby chciało doświadczyć kontaktu z nią jak najczęściej ? Jakie my, bibliotekarze,  możemy stosować sposoby zaprzyjaźniania dziecka z książką, i jak w ten proces wciągnąć rodziców, dziadków czy opiekunów ?

Do rozmowy o praktycznych rozwiązaniach w  promowaniu czytelnictwa wśród dzieci  zaprosiliśmy znane i cenione osoby ze środowiska edukacji czytelniczej: Małgorzatę Swędrowską, dr Wandę Matras-Mastalerz, Marię Deskur i Mateusza Świstaka.

Konferencja adresowana jest przede wszystkim do bibliotekarzy publicznych placówek oraz nauczycieli-bibliotekarzy, pracujących w placówkach oświatowych, mających na co dzień kontakt z najmłodszymi czytelnikami.

TERMIN

11 października 2023, środa

MIEJSCE 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Kolejowa 1, sala widowiskowa (I piętro)

PROGRAM:

9.00 – 10.00- Rejestracja uczestników

10.00 – 10.15 –  Powitanie, informacje wprowadzające

10.15 – 11.00 Rola książki i czytania w budowaniu szczęśliwego dzieciństwa – Małgorzata Swędrowska

11.00 – 11.30 –  Kreatywne formy pracy i zabawy z książką – dr Wanda Matras-Mastalerz (wykład on line)

11.30 – 12.15 – SuperMoc książek #Tata Też Czyta – Maria Deskur

12.15 – 13.00 – przerwa kawowa

13.00 – 14.00 – Od opowieści do książki i … z powrotem do opowieści –  Mateusz Świstak

14.00 – 14.15 – Zakończenie konferencji

PRELEGENCI:

Małgorzata Swędrowska – od 25 lat nauczyciel, a także trener i wykładowca. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego i autorka książek dla dzieci oraz publikacji dla dorosłych.

  • Rola książki i czytania w budowaniu szczęśliwego dzieciństwa

Umiejętność odkrycia świata literackiego jest jednym z podstawowych zadań, jakie stoją przed małymi dziećmi. A zadaniem nas dorosłych, jest pomaganie im w wydobyciu ich potencjałów i wspieranie w nauce czytania, by przez całe życie towarzyszyła im lektura dobrych książek.

 

Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, w latach 2018-2022 prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

  • Kreatywne formy pracy i zabawy z książką

Książka uczy, bawi, wychowuje i leczy, a czytanie to lokata, która procentuje. Mądra literatura i empatyczni czytelnicy to duet niemal doskonały. Celem wystąpienia jest zapoznanie Uczestników z bogatą ofertą metod i form pracy z atrakcyjną książką dziecięcą: multisensoryczną, do czytania zmysłami, pop-up, artystyczną, wydaną w formie kart narracyjnych kamishibai, obrazkową oraz psychoterapeutyczną i relaksacyjną. Ten rodzaj działania w obszarze anglojęzycznym określany jest mianem „deep education”, a synergia tekstu i obrazu daje możliwość wykorzystania potężnego narzędzia jakim może być książka w kreatywnej, wrażliwej  edukacji.

 

Maria Deskur – wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka UJ, Sorbony oraz Université Lumière w Lyonie. Współzałożycielka Wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii „Basia” i „Czytam sobie”, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współfundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”. Szefowa wydawnictwa Słowne i Kolekcji w Burda Media Polska.

  • SuperMoc książek #Tata Też Czyta

Jak i dlaczego „walczyć” o czytających mężczyzn: skąd pomysł i jak go realizować, z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych.

 

Mateusz Świstak – opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster. Od dekady zawodowo zajmuje się sztuką opowiadania, prowadząc warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Opowiada i uczy opowiadać. Współpracował i współpracuje z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce m.in. Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Śląskie, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej. Współpracował także przy kampanii Instytutu Książki Mała książka – wielki człowiek oraz przy kampanii NASK Bądź z innej bajki, o bezpieczeństwie w sieci. Laureat nagrody specjalnej im. Astrid Lindgren w 2016 roku, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi blog basnienawarsztacie.pl i podcast dla dorosłych „Nie żyli długo i szczęśliwie”. Autor ebooka podróżniczego „Dziś jesteśmy tutaj. Listy z podróży niewielkich”. Z wykształcenia magister filologii polskiej.

  • „Od opowieści do książki i… z powrotem do opowieści”Mateusz Świstak przez ostatnie 10 lat wędrował ze swoimi warsztatami przez biblioteki w całej Polsce – od dużych miast, aż po jednoosobowe placówki gdzieś na peryferiach Beskidu. W czasie swoich wędrówek nie tylko rozmawiał z pracującymi tam bibliotekarkami, ale też przyglądał się ich pracy i procesowi zmian, jaki w funkcjonowaniu bibliotek zachodzi. O tych właśnie zmianach i o bibliotekarzu jako człowieku chciałby opowiedzieć podczas swojej prelekcji – z perspektywy osoby zaprzyjaźnionej, ale wciąż z zewnątrz. Ramą dla jego wystąpienia będzie sztuka opowiadania historii.

Osoby do kontaktu :

Izabela Wegner

tel. 62 7428358 wew. 14; mail: instruktor@biblioteka.pleszew.pl

 

Agnieszka Matuszak

tel. 62 7428358 wew. 17; mail: czytelnia@biblioteka.pleszew.pl

Konferencja jest organizowana w ramach realizacji projektu “Stacja Biblioteka – pierwszy kurs do świata książek”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Data

11 paź 2023
Zakończone!

Początek

10:00 - 14:00