Miedzianka Po Drodze. Pleszew 2.09

W pierwszy wrześniowy piątek Pleszew zamienił się we wspaniałą przestrzeń literackich spotkań i dyskusji.

Wszystko dzięki wędrownemu festiwalowi Miedzianka Po Drodze, który po raz pierwszy Fundacja Instytut Reportażu we współpracy z siedmioma miastami, zorganizował właśnie w objazdowej formule.Było dla nas ogromnym wyróżnieniem, że na trasie Miedzianki znalazł się właśnie Pleszew.

Tego dnia, przy słonecznej pogodzie, mogliśmy zaprosić publiczność na teren wokół Biblioteki i Zajezdni Kultury, na spotkania z Kazimierą Szczuką, Witoldem Szabłowskim czy wyjątkową rozmowę Ingi Iwasiów z Sylwią Chutnik o literaturze niepraktycznej, która była tematem festiwalu. Rozmowy odbywające się na platformie ustawionej na torach były transmitowane na żywo i śledzone przez wielu internautów.

Miedzianka w Pleszewie była też okazją do wzięcia udziału w nietypowej – bo odbywającej się w wagonie – lekcji poezji z Julią Fiedorczuk czy w warsztatach poświęconych bioróżnorodności i wpływowi klimatu na prawa człowieka.

Salwy śmiechu wywołały improwizacje w wykonaniu grupy teatralnej Klancyk, a niesamowitych emocji dostarczył koncert Michała Zygmunta, który w swoich utworach zbiera dźwięki Odry.

Festiwalowy dzień pod batutą Filipa Springera i jego ekipy, zakończyła akcja Latarnicy i Latarniczki, czyli czytanie książek przez gości w blasku lampionów i latarek w kilku punktach na terenie pleszewskiego kompleksu kulturalnego.

Uczestnicy festiwalu mogli także zajrzeć do mobilnej księgarni Wrzenie Świata, a najmłodsi świetnie bawili się w strefie warsztatowej.

Warto wspomnieć, że ramach Miedzianki odbył się również jeden z elementów kaliskiego 16. Multi.Art Festiwalu – projekcja filmu „Tożsamość” i rozmowa z jego twórcami oraz akcja performatywna „Kredą w mur” Agaty Knajdek.

Gospodarzami festiwalowego dnia w Pleszewie byli: Miasto i Gmina Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie oraz Zajezdnia Kultury.