Z humorem o rzeczach ostatecznych – wyjątkowy wieczór w bibliotece

Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska opowiedziały czytelnikom o upływie czasu, wplatając w to pełne ironii refleksje.

Pleszewska biblioteka gościła wyjątkowe postacie polskiego reportażu – Ewę Winnicką oraz Magdalenę Grzebałkowską. Autorki, znane z bogatego i wielokrotnie nagradzanego dorobku reporterskiego, tym razem zaprezentowały publiczności efekt swojej wspólnej pracy – książkę „Jak się starzeć bez godności”.

Spotkanie poświęcone było tematowi starości – ujętemu bez patosu, za to z dystansem, humorem i szczerością. Autorki rozmawiały z uczestnikami o przemijaniu, oswajaniu upływu czasu oraz o tym, czy poczucie humoru może stać się skuteczną bronią w konfrontacji z nieuchronnością starzenia się. W centrum rozmowy znalazły się także pytania o godność, społeczne stereotypy i codzienne doświadczenia związane z dojrzewaniem oraz starością.

Wydarzenie przebiegało w niezwykle ciepłej i swobodnej atmosferze. Nie zabrakło śmiechu, osobistych historii oraz trafnych obserwacji, które prowokowały publiczność do refleksji. Autorki udowodniły, że nawet o sprawach trudnych i często wypieranych można mówić lekko, mądrze i bez zbędnego moralizowania. (K.K.)