Projekt „Męskie czytanie”

Niezwykle ważnym kierunkiem działań podejmowanych przez pleszewską bibliotekę jest próba zwiększenia zainteresowania chłopców, nastolatków i mężczyzn jej zbiorami i usługami.

Nasza biblioteka – podobnie jak większość bibliotek publicznych w kraju – odwiedzana była przede wszystkim przez kobiety. Postanowiliśmy więc szczególnie zadbać o mężczyzn – tak, by przekonać ich, że nasza instytucja to miejsce, w którym znajdą nie tylko literaturę dla siebie, ale także przestrzeń sprzyjającą rozwojowi ich pasji i zainteresowań.

Najpierw badanie…

Nim przystąpiliśmy do działania, zbadaliśmy mężczyzn – naszych użytkowników i nieużytykowników pod kątem ich oczekiwań i potrzeb wobec oferty kulturalnej w Mieście i Gminie Pleszew. Było to łatwiejsze, ponieważ w ramach programu BLISKO realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, prowadziliśmy kompleksową diagnozę naszej społeczności lokalnej. Czego się dowiedzieliśmy?

  • Mężczyźni są sentymentalni. Uwielbiają artystów/gwiazdy ze swoich młodzieńczych lat
  • Najważniejsze zainteresowania: historia, sport, podróże, motoryzacja
  • W Pleszewie mieszka wielu pasjonatów fotografii
  • Mężczyźni często nie mają czasu na udział w wydarzeniach w dni powszednie

…potem działanie

Po ustąpieniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, postawiliśmy na szereg spotkań autorskich i aktywności, które – w oparciu o wyniki diagnozy – mogłyby zainteresować męską część naszej lokalnej społeczności. I tak, w naszych murach zagościli w ostatnim czasie, m.in. Vincent V. Severski, Marcin Meller, Jacek Hugo-Bader, Tymon Tymański, Andrzej Grabowski czy Karol Wójcicki. Niekwestionowanym przebojem okazała się jednak wizyta Bogusława Wołoszańskiego, który zaszczepił zainteresowanie historią u przedstawicieli kilku pokoleń naszych czytelników.

Udało nam się również połączyć lubiane przez panów działki – sport i fotografię. W warsztaty fotografii sportowej, na które zaprosiliśmy Łukasza Skwiota – fotografa współpracującego m.in. z Robertem Lewandowskim, włączyliśmy klub sportowy Stal Pleszew. Warsztaty zaowocowały plenerową wystawą i kontaktem z trenerami – największymi autorytetami w życiu nastoletnich sportowców.

Męskie pasje rozwijane są także w naszych bibliotecznych klubach. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim Klub Podróżnika, w ramach którego np. pleszewscy polarnicy opowiadali niedawno o swojej wyprawie na Spitzbergen.

„Nowe” przyszło również do wypożyczalni, gdzie powstał specjalny regał z literaturą męską. Co się na nim znalazło? Wszystko to, po co sięgają panowie najchętniej: książki historyczne ( w szczególności wojenne), biografie sportowców, reportaże, książki sensacyjne. Dbamy o to, by czytelnicy znaleźli tu literaturę związaną z popularnymi wśród mężczyzn zainteresowaniami. Pojawia się tu literatura związana z wędkarstwem, wędrówkami górskimi, motoryzacją czy browarnictwem. Oczywiście, książki są regularnie wymieniane – tak, by przy każdej wizycie w bibliotece czytelnik znalazł na męskim regale coś dla siebie. Regał zaaranżowaliśmy na wprost wejścia do wypożyczalni dla dorosłych. Wielu panów swoje pierwsze kroki kieruje właśnie ku niemu, co jest dla nas jasnym sygnałem, że regał spełnia swoje zadanie.

Także w czytelni zapewniliśmy panom dogodne warunki do czytania ich ulubionych gazet. To właśnie mężczyźni najchętniej sięgają w naszej bibliotece po prasę i to z nimi – naszymi stałymi bywalcami konsultujemy prenumerowane tytuły.