Rozmowa z Maciejem Jarkowcem o Ameryce pełnej kontrastów

W piątkowy wieczór, 13 lutego, w pleszewskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Jarkowcem, poświęcone współczesnym Stanom Zjednoczonym.

Była to niezwykle ciekawa i inspirująca rozmowa o kraju pełnym kontrastów, różnorodności i narastających podziałów.

Autor trzech książek o Ameryce, wieloletni mieszkaniec USA, który do dziś regularnie tam bywa, dzielił się swoimi obserwacjami z perspektywy reportera i uważnego obserwatora życia społecznego. Opowiadał o różnorodności i jednoczesnych skrajnościach widocznych w wielu obszarach – od polityki, przez kulturę, po codzienne życie Amerykanów. Szczególną uwagę poświęcił rosnącym napięciom i podziałom, które w ostatnich latach coraz mocniej wpływają na amerykańskie społeczeństwo.

W rozmowie z Zuzanną Musielak-Rybak, odniósł się do polityki obecnego prezydenta i jego kontrowersyjnych decyzji, między innymi dotyczących nielegalnych imigrantów. Często przywoływał także działania poprzednich przywódców, takich jak Barack Obama czy George W. Bush, pokazując, jak kolejne administracje wpływały na kształt dzisiejszej Ameryki.

Ważnym wątkiem spotkania był również los rdzennych mieszkańców Ameryki – temat bliski autorowi, który uczynił go osią swojej pierwszej książki „Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu”. Jarkowiec mówił o ludziach i historiach, które przez wiele lat były pomijane lub mało zauważane. Podkreślał, że warto patrzeć na historię Stanów Zjednoczonych szerzej – nie tylko przez pryzmat najbardziej znanych wydarzeń, ale także z punktu widzenia tych, o których rzadziej się mówi.

Nawiązano także do jego książki „Rewolwer obok Biblii”, która łączy w sobie reportaż z podróży z próbą przełamania utartych wyobrażeń o historii Stanów Zjednoczonych. Autor opisuje w niej osoby i wydarzenia, pokazując mniej znane oblicze Ameryki i to, co kryje się za jej narodowymi mitami.

Publiczność chętnie włączała się w rozmowę. Pytania dotyczyły zarówno wielkiej polityki, jak i codzienności – od kuchni amerykańskiej po kulisy pracy reporterskiej i proces powstawania książek.

Spotkanie było okazją do pogłębionej refleksji nad tym, co dziś dzieje się w Ameryce – kraju, którego przemiany mają znaczenie nie tylko dla jego obywateli, ale także dla Europy i całego świata.