O emocjach z kolorowym potworem

Przedszkolaki z Grodziska wzięły udział w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem elementów sensorycznych.

Celem zajęć było zapoznanie z biblioteką i zachęcenie do czytania książek. Do spotkania wykorzystano książkę „Kolorowy potwór” Anny Llenas oraz materiały sensoryczne.

Dzieci wysłuchały książki i jednocześnie „ubierały” potwora w kolory symbolizujące emocje wykorzystując m.in. miękki filc, twarde guziki i szeleszczący papier.  Następnie maluchy utrwaliły sobie połączenie koloru z danym uczuciem spacerując po dyskach sensorycznych oraz sortując kolorowe piłki w zależności od wylosowanej na kostce emocji. Uczucia czasem nie są jednoznaczne, co symbolizowały woreczki z grochem: buźka i kolor nie zgadzały się z klasyfikacją przedstawioną przez Llenas. Podczas dyskusji dzieci zauważyły, że czasem czujemy więcej niż jedną emocję i dobrze wtedy takie emocje poukładać, jak radzi kolorowy potwór. Maluchy pomogły potworowi uporządkować emocje.

Następnie dzieciom przedstawiono projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja jest ogólnopolskim projektem realizowanym przez Instytut Książki. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem/opiekunem do biblioteki i założy sobie kartę  czytelnika, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, czyli książkę i kartę do zbierania punktów za wizyty w bibliotece.

Maluchy obiecały, że odwiedzą bibliotekę razem z rodzicami i przystąpią do projektu. (P.M.)

#wielkiczłowiekwbibliotece