Konkurs „Fredro na nowo”

"Fredro na nowo" to hasło tegorocznego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie, Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne i Zajezdnię Kultury.

Hasło nawiązuje do 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry – komediopisarza, bajkopisarza i poety.

Finał konkursu odbył się 12 maja 2023 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. W szranki stanęło 33 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII.

Część z młodzieży zdecydowała się na sięgnięcie po rekwizyty i odpowiednie stroje. Natomiast wszyscy uczestnicy przywołali w swoich prezentacjach znane i mniej znane utwory Aleksandra Fredry; pojawił się nawet utwór Fredry w gwarze poznańskiej.

A oto laureaci:

I kategoria wiekowa (klasy IV-VI):
I miejsce: Zuzanna Roszyk – Szkoła Podstawowa w Lenartowicach
II miejsce: Filip Kujawiński – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
III miejsce: Marcin Gęstwa – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie

Wyróżnienia otrzymali:
1. Patrycja Czajka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
2. Natasza Gawrońska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Pleszewie
3. Zuzanna Kowalska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pleszewie
4. Kajetan Walkowiak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
5. Celina Żarnowska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie

II kategoria wiekowa (klasy VII-VIII)
I miejsce: Gabriela Załęska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
II miejsce: Wiktoria Markiewicz – Szkoła Podstawowa w Lenartowicach
III miejsce: Zuzanna Szymczak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie

Wyróżnienia otrzymali:
1. Adrianna Klotzel – Szkoła Podstawowa w Kowalewie
2. Olga Kowalkowska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
3. Lena Mrozińska – Szkoła Podstawowa w Lenartowicach

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Stacja Biblioteka – sceną otwartą na teatr”.

Projekt “Stacja Biblioteka – sceną otwartą na teatr”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego