Japonia w Pleszewie? Tak, to możliwe

Po raz pierwszy w Pleszewie zorganizowano tak wyjątkowe wydarzenie, podczas którego przybliżono japońską historię, kulturę i tradycje.  

Wśród zaproszonych gości byli:

– Piotr Milewski – pisarz, który w Japonii spędził dziewięć lat,

– Maciej Płotkowiak, który zaprezentował kolekcję zbroi i mieczy japońskich oraz opowiedział o procesie ich powstawania,

– członkowie  Centrum Tradycyjnych Sztuk Japońskich Tengukai, które zaprezentowało pokaz KENDO.

Były również warsztaty z kaligrafii, z zaparzania  herbaty, tworzenia  ikebany oraz rysowania mangi.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się wystawa kimon, którą przygotowali Państwo Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy w Łodzi oraz udostępnione przez nich kimona i dodatki na ściankę fotograficzną.

Przygotowane również zostały stoiska z origami, teatrzykiem kamishibai oraz wystawa mang, zarówno ze zbiorów biblioteki,  a także ilustracji  wykonanych przez Natalię Pyżyńską.

Nie zabrakło też poznawania smaków Japonii, a to za sprawą YakiKingu, czyli polsko-japońskiego małżeństwa, które w swoim foodtracku serwowało japońskie przysmaki.

 

Partnerem imprezy  była firma Famot Pleszew Sp. z o. o. , a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Japonii w Polsce.

 

Dzień Japoński zorganizowano w ramach projektu „Biblioteczna Akademia rozmaitości”, dofinansowanego  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (A.C.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Grafika przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Godło Polski oraz napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego