Prowadząca na początku szkolenia podkreślała, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. To oznacza, że w odpowiednim dla siebie czasie, każde dziecko osiąga umiejętności charakterystyczne dla poszczególnych etapów rozwoju, w tym mowy.
Aby zadbać o rozwój mowy dziecka należy jak najwcześniej do dziecka mówić, już od pierwszych chwil jego życia. Głos powinien być spokojny, a zdania powolne i wyraźne. Bardzo istotne jest karmienie piersią, oczywiście jeśli jest to możliwe, ponieważ jest to naturalna forma profilaktyki logopedycznej.
Opowiadanie, czytanie bajek, śpiewanie i wspólne uczestnictwo w różnych grach i zabawach językowych zdaniem Agnieszki Michalak to szansa na eliminację zaburzeń sensorycznych oraz mowy u naszych dzieci oraz szansa na lepszy start. Warto mieć na uwadze, że niektóre dzieci z zaburzeniami będą unikały pewnych zabaw. Należy obserwować dziecko i dostosowywać aktywności do jego możliwości i potrzeb.
Panie uczestniczące w spotkaniu mogły zostawić swoje pociechy pod opieką bibliotekarek. W czasie, gdy mamy brały udział w wykładzie, dzieci słuchały opowiadań i lepiły zwierzątka z plasteliny.
Projekt “Stacja Biblioteka – początek literackiej podróży”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego