Na zdjęciu dzieci przyczepiające kolorowe kulki na dużym rysunku motyla

Zakończyliśmy 5 edycję Klubu Malucha „Lokomotywa”

Edukacja czytelnicza, rozwój integracji sensorycznej i społecznej oraz dobra zabawa – takie cele przyświecają każdej edycji Klubu Malucha „Lokomotywa”.

Klub działa w Bibliotece w Pleszewie i jest prowadzony  przez bibliotekarki z Działu Dziecięcego.

Każda edycja to 10 kreatywnych spotkań z maluchami w wieku od roku do 4 lat oraz ich opiekunami. Tematy spotkań nawiązują do zmieniających się pór roku oraz świąt, także tych nietypowych. Podczas jesiennego spotkania z okazji Dnia Wiewiórki maluchy sortowały szyszki, orzechy i kasztany. W grudniu klubowicze wykonali choinkę ucząc się figur geometrycznych, a świętując Dzień Gąsienicy namalowali gąsienice balonami. Miesiąc później gąsienice zamieniły się w motyle, które dzieci wykonały z polnych kwiatów i szablonu z kartonu. Folia bąbelkowa, kasza, plastikowe kubeczki, chusta animacyjna czy krążki sensoryczne – każda rzecz, która angażowała zmysł wzroku, słuchu, węchu czy propriocepcji była wykorzystywana podczas działań w Klubie Malucha.

Oczywiście, każde spotkanie było związane nieodłącznie z książką nawiązującą do tematu spotkania. Także w przypadku literatury postawiliśmy na różnorodność: maluchy poznały książki sensoryczne, wierszyki, a nawet dłuższe opowiadania.

Wartością dodaną Klubu Malucha są rozmowy mam prowadzone w trakcie zabawy dzieci. Bo kto jak nie inna mama zrozumie i wysłucha mamę?

Klub Malucha „Lokomotywa” jest organizowany w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (P.M.)

Projekt “Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego