O burzach, prognozach pogody i gromach z jasnego nieba

Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz, opowiedział pleszewianom, jak powstają burze oraz jakie są ich typy i cechy.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze schematem super-komórki burzowej oraz dowiedzieli się, dlaczego nawałnica jest przeważnie zjawiskiem lokalnym. Łukasz Kuliński podał przykład trąby powietrznej, która przeszła przez Dobrzycę w 2021 roku, niszcząc wszystko na swojej drodze i która była jednym z najsilniejszych tornad w skali kraju.

Wielkopolski Łowca Burz mówił także o prognozach pogody. Tłumaczył, że nikt ani nic nie jest w stanie przewidzieć dokładnej lokalizacji burzy, ponieważ nagła zmiana przepływu powietrza (wiatru) może wszystko zmienić w kilka sekund. Pleszewianie dowiedzieli się także, co to jest „grom z jasnego nieba”.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy? Tego także dotyczyła część prelekcji. Między innymi należy unikać zbiorników wodnych, a gdy się na nich znajdujemy, jak najszybciej je opuścić. Podobnie ma się sytuacja z pobytem w lesie. Najlepiej znaleźć polanę, na której będziemy w miarę bezpieczni. Z kolei jadąc autem np. autostradą, absolutnie nie stawajmy pod wiaduktami. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca bez drzew np. pola – i pozostanie w samochodzie.

Łukasz Kuliński mówił również o ostatnich powodziach na południu Polski, gdzie pojechał robić materiał zdjęciowo-filmowy, a został pomocnikiem przy wzmacnianiu wałów. (E.A.-W.)

 

Wydarzenie zorganizowane  zostało w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła