Każdy, zarówno dziecko jak i dorosły, przeżywa emocje. I czasem te emocje są trudne i nieprzyjemne. Co wtedy możemy z nimi zrobić? O tym właśnie na spotkaniu z rodzicami, dziadkami i opiekunami opowiadała Ewa Narkiewicz-Nejno – psycholożka, znana z programu „Zrób coś z tym dzieckiem”.
Ewa Narkiewicz-Nejno podkreśliła, że nie ma złych emocji, a każda jest ważna i potrzebna. Prowadząca podała obszerne i konkretne wskazówki, jak sobie radzić z dziecięcą złością oraz podała przykłady, jak w bezpieczny sposób wyrazić tę złość. Uczestnicy spotkania zastanowili się także nad pytaniem: Co czują oni, gdy ich dziecko odczuwa złość.
Ważnym punktem spotkania był temat samoregulacji emocji. Ewa Narkiewicz-Nejno podkreślała, że dziecko poniżej 5 roku życia nie jest w stanie samodzielnie regulować swoich emocji; potrzebuje do tego osoby dorosłej, która zaakceptuje emocje, nazwie je i pokaże, jak w bezpieczny sposób można je wyrazić. Prowadząca zauważyła, ze wiele książek skupia się na temacie dziecięcych emocji i sposobach ich wyrażania. Przeczytanie historii o bohaterze, który np. się boi i rozmowa o przeczytanej opowieści, może pomóc dziecku, gdy samo zacznie odczuwać lęk.
Na zakończenie spotkania każdy chętny mógł indywidualnie porozmawiać z Ewą Narkiewicz-Nejno i skonsultować swoje wątpliwości.
A w czasie, gdy rodzice uczestniczyli w spotkaniu, dzieci przygotowywały niespodzianki dla mam pod okiem bibliotekarek.
Wydarzenie zorganizowane w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (P.M.)
Projekt “Biblioteczna Lokomotywa. Para buch! Książka w ruch!”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego