Jak można czytać (nie)typową książkę – warsztaty rodzinne

Czy wszystkie książki są takie same i nic w nich nie może zaskoczyć? Absolutnie nie! Przekonali się o tym opiekunowie i dzieci podczas spotkania „Jak z (nie)typową książką można się bawić?”.

Czym jest książka nietypowa? Jest to książka wydana w zaskakujący sposób, np. książka z wyciętymi oczkami. Za nietypową możemy także uznać książkę zachęcającą do zakończenia lektury lub taką, która zostawia dużo pola do zabawy.

Podczas warsztatów z (nie)typowymi książkami bibliotekarki z Działu Dziecięcego pokazały, w jaki sposób rodzice i opiekunowie mogą wykorzystać tego typu książki do wspólnej zabawy i nauki. Istotnym elementem było także wspieranie rozwoju sensoryczno-motorycznego dziecka.

Co się działo podczas warsztatów? Dzieci schowały się pod chustą, by wysłuchać „Książki, która nie chciała być czytana”. Układały materiały sensoryczne, rozpoznając emocje wraz z Kolorowym Potworem. Książka „Gra w kolory” i mieszanie farb pokazały dzieciom, jak powstają kolory pochodne, a „Zabawa w oczka” wywołała salwy śmiechu.

Czy to już wszystkie książki nietypowe? Absolutnie nie! Inne nietypowe i kreatywne książki czekają na czytelników na bibliotecznych półkach.

Na zakończenie warsztatów dzieci zostały pasowane na czytelników, a rodzice założyli dzieciom karty biblioteczne.

W warsztatach „Jak z (nie)typową książką można się bawić?” uczestniczyły Pszczółki z Publicznego Przedszkola nr 2 „Miś Uszatek” w Pleszewie wraz z opiekunami. (P.M.)

 

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt “Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła