Na zdjęciu dziewczynka czytająca wycinki z gazet

Biblioteczne zagadki, czyli wakacyjne warsztaty detektywistyczne

Kolejnym wydarzeniem w wakacyjnym kalendarzu pleszewskiej biblioteki były warsztaty detektywistyczno-dziennikarskie pt. „Detektyw na tropie informacji”.

Zajęcia przeprowadził Krzysztof Koziołek, autor licznych kryminałów.

Podczas spotkania dzieci zamieniły się w detektywów i szukając kolejnych tropów dotarły do finałowego hasła. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak istotna w pracy detektywa jest umiejętność logicznego myślenia i wykazanie się sprytem.

W drugiej części warsztatów uczestnicy skupili się na mediach i ich rodzajach, dowiadując się, na jakie pytania szukają odpowiedzi czytelnicy artykułów prasowych i o czym musi pamiętać dziennikarz piszący artykuł. Bardzo istotną rzeczą w pracy dziennikarza jest również znalezienie sposobu, który zachęci czytelnika do przeczytania danego artykułu. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także, jak duże znaczenie ma tytuł, nagłówek oraz jak je tworzyć. Poznali wybuchowe słowa, dziennikarskie sztuczki i wkręty.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (E.G.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego