„Gdy cienie opowiadają historie…” – kolejna fantastyczna Noc w Bibliotece

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, w której pleszewska książnica wzięła udział kolejny raz.

Wydarzenie jest okazją do zachęcania młodych ludzi do czytania, poprzez pokazanie im biblioteki jako miejsca spotkań, ciekawych kreatywnych zajęć oraz miejsca sprzyjającego integracji.

Nocna impreza czytelnicza odbyła się 12 października br. Podobnie jak w zeszłym roku, do wspólnej zabawy zaprosiłyśmy panią Barbarę Prądzyńską – autorkę, reżyserkę i twórczynię teatralną. Młodzi czytelnicy wzięli udział w warsztatach Teatru Cieni, a tematem spotkania był las i jego mieszkańcy.

Teatr cieni to starożytna forma opowiadania historii, w której wykorzystuje się różnego rodzaju rekwizyty, dekoracje, aktorów, światło oraz gładki jasny materiał, na którym pojawiają się cienie. Zaproponowane młodym czytelnikom warsztaty teatru światła i cienia, to nie tylko zabawa, ale i doskonała okazja do rozwijania wyobraźni oraz zdolności manualnych.

Artystka, Barbara Prądzyńska, opowiadała o technikach tworzenia cieni oraz o tym, jak w prosty sposób można wykorzystać  światło i różnorodne materiały, by tworzyć niesamowite widowiska.

Uczestnicy spotkania wykazali się umiejętnością kreatywnego myślenia i współpracy, czego rezultatem była scenografia do opowieści,  przedstawianych przez naszych młodych artystów.  Animatorka zachęcała do tworzenia zgodnie z tym, co podpowiadała uczestnikom  wyobraźnia. Dzieci do dyspozycji mały różne szablony czy kolorowe folie, z których wycinały postacie zwierząt, roślin czy fantastycznych stworzeń.  Następnie prezentowały krótkie opowieści, w których cienie ożywały na specjalnie przygotowanym ekranie, a biblioteka zamieniła się w niezwykłą, pełną światła i cieni scenę teatralną.

Na zakończenie tegorocznej „Nocy bibliotek” wspólnie oglądano film „Mój brat ściga dinozaury”. Atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu była naprawdę wyjątkowa.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (E.G.)

Projekt “Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła