Na zdjęciu dziewczynka z wykonaną przez siebie ilustracją przestrzenną

Warsztaty plastyczne z ilustratorką książek Magdaleną Pilch

Dzieci chętnie sięgają po książki pop-up, ponieważ właśnie ten rodzaj książek zaskakuje czytelników trójwymiarowymi elementami, ruchomymi klapkami czy zakładkami.

W tego rodzaju książkach warstwa graficzna jest równie ważna jak sam tekst. Po książki pop-up najczęściej sięgają dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, ale Biblioteka w Pleszewie zaprosiła na warsztaty „Book pop-up” trochę starsze dzieci.

Warsztaty ilustracji przestrzennej „Book pop-up” odbyły się 9 sierpnia. Poprowadziła je Magdalena Pilch – ilustratorka książek dla dzieci, absolwentka łódzkiej ASP. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, co kryje się pod hasłem „book pop-up” oraz w jaki sposób można zrobić taką książkę.

Następnie każde dziecko wykonało trójwymiarową rozkładówkę, która mogłaby znaleźć się w ich ulubionej książce. Powstały prace inspirowane książkami takimi jak: „Tatry – przewodnik dla dużych i małych”, „Hej, żabo!” czy biografią Marii Skłodowskiej-Curie z serii „Mali wielcy”.

Magdalena Pilch zachęcała dzieci do eksperymentowania z różnymi technikami plastycznymi i ich łączenia. Efektem warsztatów było wykonanie przez każdego z uczestników przestrzennej pracy.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (P.M.)

Projekt “Biblioteczna Lokomotywa. Para-buch! Książka-w ruch”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego