Na zdjęciu tablet rejestrujący scenę do filmiku poklatkowego z pojazdem z klocków Lego

Kreatywność bez granic – Festiwal Lego w pleszewskiej bibliotece

Tłumy miłośników klocków LEGO uczestniczyły w 4 edycji bibliotecznego festiwalu „Pociąg do nauki”.

Celem festiwalu jest pokazanie dzieciom i młodzieży, ze nauka jest świetną zabawą. Klocki wpisały się w ten cel idealnie.

Pierwszy dzień festiwalu – 6 lipca, upłynął uczestnikom na ciekawych zajęciach warsztatowych dostosowanych do ich wieku. Dzieci już od 6 roku życia wzięły udział w warsztatach budowania według instrukcji i zaprogramowania prostego ruchu powstałej konstrukcji. W ten sposób powstały roboty, które zmierzyły się w przeciąganiu liny. Nieco starsi LEGOmaniacy zbudowali i zaprogramowali robota-konia oraz katapultę.

Młodzież natomiast wzięła udział w warsztatach „Movie making”, podczas których napisała scenariusz, wykonała scenografię z klocków LEGO i nagrała film metodą animacji poklatkowej.

7 lipca, w drugi dzień festiwalu, na dzieci i ich opiekunów czekały edukacyjne stanowiska z LEGO w roli głównej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska Buduję i Wiem – dzieci budowały edukacyjne budowle z klocków oraz Robotyka dla Juniora – po zbudowaniu konstrukcji należało ją także zaprogramować. Ale klocki nie służą tylko do budowania według instrukcji. Swoją kreatywność i wyobraźnię uczestnicy mogli ćwiczyć na stanowisku „Storytelling”; dzieci budowały małe konstrukcje z jednokolorowych klocków, do których następnie wymyślały opowieści.

Duzi i mali świetnie się bawili przy stanowisku Free Play, gdzie każdy mógł zbudować wymarzoną budowlę mając do dyspozycji mnóstwo klocków. Dla najmłodszych przygotowano stanowiska kreatywne, przy których można było wykonać ludziki LEGO z papieru i ozdobić torbę w stylu LEGO.

W wydarzeniach w ramach festiwalu LEGO „Pociąg do nauki” wzięło udział ponad 400 osób.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (P.M.)

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła