Aby wzbogacić ofertę kulturalną pleszewskiej biblioteki, opracowane zostały projekty kulturalne, których głównymi celami jest zwiększenie dostępności do różnorodnych treści kulturalnych, angażowanie społeczności lokalnej w działania kulturalne, a przede wszystkim promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców powiatu pleszewskiego.
Biblioteczna Akademia rozmaitości – to projekt, w którym wydarzenia podzielono na 7 bloków tematycznych w ramach Akademii, gdzie mieszkańcy pogłębią wiedzę na tematy związane z literaturą, kulturą dalekiego Wschodu, rozwojem osobistym, retoryką, bezpieczeństwem i nauką. Zorganizowanych zostanie szereg warsztatów, wykładów, spotkań autorskich, spotkań z ekspertami różnych dziedzin. Czytelnicy zaproszeni zostaną do udziału w festiwalu kultury japońskiej czy pokazach naukowych.
„Stacja Biblioteka w dobrym klimacie” – to projekt zakładający szeroką edukację ekologiczną, przy wykorzystaniu różnorodnych form, które można przeprowadzić w bibliotece. Wśród zaproszonych edukatorów – gościć będziemy m.in. Andrzeja Kruszewicza, Katarzynę Mikulską czy Joannę Włodarską. Dla dzieci przygotowane zostaną m.in. rodzinne warsztaty stolarskie budowania karmników czy zajęcia animacyjne z „Bajanką.
Kolejne dofinansowanie uzyskano na projekt, który zakłada pokazanie biblioteki jako doskonałej przestrzeni do prezentacji różnych form teatralnych. Oprócz monodramu z udziałem aktorki Magdaleny Kumorek, wystąpi także teatr uliczny Fuzja z Poznania czy Teatr Tak z przedstawieniami dla dzieci.
Wydarzenia w ramach inicjatywy „Stacja Biblioteka – pierwszy kurs do świata książek” skierowane są do małych dzieci, ich rodziców i opiekunów. Oprócz zajęć związanych z animacją czytelnictwa zorganizowane zostaną również wykłady i warsztaty edukacyjne. Łącznie zaplanowano ponad 30 wydarzeń, w tym spotkania autorskie, różnotematyczne warsztaty, takie jak tworzenie książek sensorycznych, konkursy, zajęcia tanecznych w bibliotece oraz spotkania edukacyjne dla dorosłych dotyczące zdrowia dziecka, koncepcji wychowawczej „rodzicielstwa bliskości” czy wartości płynących z czytania wrażeniowego.
Pozyskanie środków finansowych na projekty kulturalne pozwoli na jeszcze szersze niż dotychczas promowania czytelnictwa i szeroko pojętej kultury w pleszewskiej bibliotece. Informacje o terminach konkretnych zamieszczane będą w mediach i na plakatach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego