Spotkania prowadził pisarz, scenarzysta i współtwórca komiksów – Daniel Odija.
Zarówno „Inny świat”, będący świadectwem życia w sowieckim łagrze, jak i „Zdążyć przed Panem Bogiem”, rozmowa z Markiem Edelmanem o doświadczeniu getta warszawskiego, wpisują się w literaturę faktu, która niesie istotny ładunek etyczny i edukacyjny.
Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać kontekst powstania obu tekstów oraz zrozumieć ich znaczenie jako dokumentów epoki, ale również uniwersalnych opowieści o granicach człowieczeństwa, odpowiedzialności moralnej i indywidualnych wyborach w sytuacjach ekstremalnych.
Zajęcia z Danielem Odiją miały formę rozmowy, a prowadzący zachęcał młodzież do samodzielnego stawiania pytań o to, co znaczy być człowiekiem w świecie pozbawionym zasad, w jaki sposób przeszłość wpływa na nasze współczesne postawy obywatelskie i etyczne.
Rozmawiano także o tym – jak tematyka „Innego świata” oraz „Zdążyć przed Panem Bogiem” pozostaje aktualna także dziś – w kontekście współczesnych kryzysów humanitarnych, wojennych i społecznych, czego najjaskrawszym przykładem jest wojna w Ukrainie czy obecny konflikt palestyńsko-izraelski.
Organizacja tego typu spotkań w pleszewskiej bibliotece, podkreśliła jej rolę jako przestrzeni wspierającej rozwój kompetencji czytelniczych i obywatelskich. To miejsce nie tylko udostępniania literatury, ale stwarza także okazję do jej pogłębionego odbioru – właśnie poprzez spotkania z autorami, lekcje tematyczne czy warsztaty.
Zajęcia zorganizowano w ramach realizacji projektu czytelniczego „Stacja Biblioteka. Kierunek Dialog”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”.
Projekt “Stacja Biblioteka. Kierunek Dialog”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
