Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Zajęcia z genealogii

Zajęcia z genealogii

Aby zbadać dzieje swoich przodków potrzeba czasami dużo cierpliwości, zaangażowania i wiedzy. Podstawowymi wiadomościami jak zacząć zbierać informacje o swoich przodkach, jak poruszać się po różnorodnych źródłach oraz jak odczytywać dokumenty tj. metryki, księgi parafialne podzielił się z uczestnikami zajęć genealogicznych dr Maciej Kowalczyk.

 

Maciej Kowalczyk jest doktorem nauk prawnych, prezesem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, wykładowcą akademickim, historykiem zajmującym się zwłaszcza dziejami XIX wieku.
12 maja podczas wykładu “Jak odnaleźć swoich przodków?” wyjaśnił różnice pomiędzy drzewem genealogicznym, wywodem przodków i rodowodem. Radził, by skupić się na nazwisku lub bezpośrednich przodkach pomijając linie boczne, które zaciemniają obraz. Pan Kowalczyk wskazał źródła, gdzie można znaleźć informacje o swoich przodkach oraz jak funkcjonują archiwa od strony osób z nich korzystających.

 

Kontynuacją wykładu były warsztaty przeprowadzone dla dwóch grup dnia 18 maja 2017 r.
Prelegent zaproponował zebranym tłumaczenie ponad stuletnich metryk kościelnych i świeckich. Księgi kościelne, jak zaznaczył pan Kowalczyk, najczęściej są napisane po łacinie, natomiast świeckie – po niemiecku i rosyjsku.

 

Impulsem do stworzenia własnego drzewa genealogicznego może być spotkanie rodzinne i opowieści o przodkach lub odnalezienie starych, przedwojennych zdjęć. Następnie pozostają już tylko badania i odwiedziny w bibliotekach i archiwach, które zajmują sporo czasu – zapewne dlatego na przygodę z genealogią częściej decydują się emeryci.
Zarówno wykład jak i warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń. Początkujący mieli okazję poznać podstawy poszukiwań genealogicznych, a zaawansowani mogli skonsultować trudniejsze kwestie z naszym gościem.

 

Pan Maciej Kowalczyk namawiał wszystkich do rozpoczęcia badań genealogicznych, które są fascynujące i sprawiają wiele radości. Do badań zachęcał także młodzież, która licznie przybyła na warsztaty. Zaznaczył on, że dzięki badaniom swoich przodków, historia przestanie być dla nich nudna. (E.G.)

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu “Biblioteka przewodnikiem po historii” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Promocja czytelnictwa”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast